×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • ELEKTRONICZNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA

  • Start

E-dokumentacja pacjenta w jego smartfonie? Tak, to możliwe

Autor: Tekst zewnętrzny dostarczony przez spółkę Asseco Poland13 lutego 2019 16:22

Jak placówki medyczne mogą poprawić komunikację z pacjentami? Co mogą zrobić aby umożliwić im zdalny dostęp do informacji przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i poufności danych? W jaki sposób aplikacje mobilne mogą pomóc pacjentom zarządzać ich dokumentacją medyczną? O nowych narzędziach IT podnoszących jakość usług medycznych mówi Szymon Chamuczyński, dyrektor Działu Teleinformatyki i Rozwiązań Mobilnych w Pionie Opieki Zdrowotnej Asseco Poland.

E-dokumentacja pacjenta w jego smartfonie? Tak, to możliwe
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Z czego wynikają obecnie największe wyzwania związane z udostępnianiem pacjentom dokumentacji medycznej w formie elektronicznej?
Szymon Chamuczyński: - Dotyczą one dwóch kwestii. Pierwszą jest zapewnienie pacjentom możliwości szybkiego i łatwego dostępu do danych medycznych. W tym przypadku ważne jest, aby proces ten nie angażował personelu medycznego i był w dowolnym momencie dostępny dla pacjenta.

Kolejnym wyzwaniem jest zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych. Oznacza to, że jednostka medyczna musi mieć pewność co do tego, że dokumentacja trafia we właściwe ręce, a pacjent, że nikt niepowołany nie zapozna się z jego wrażliwymi danymi.

Niestety dzisiaj większość placówek medycznych nie udostępniania pacjentom ich dokumentacji w formie elektronicznej. Przyczyną jest brak odpowiednich narzędzi, które pozwoliłyby na weryfikację, czy ktoś nie podszywa się pod chorego.

- Czy to oznacza, że pacjent w dalszym ciągu będzie musiał iść do szpitala czy przychodni, za każdym razem, kiedy będzie chciał otrzymać kopię swoich dokumentów?
- Na szczęście nie. W Asseco znaleźliśmy rozwiązanie tego problemu. Jest nim aplikacja mobilna "Informacje Medyczne", która pozwala szpitalom, placówkom i gabinetom lekarskim na przekazywanie informacji o leczeniu wprost na telefon pacjenta - bez potrzeby każdorazowej wizyty w placówce.

To pacjent staje się administratorem własnych dokumentów medycznych. Ma również stały dostęp do danych, jakie na jego temat udostępnia jednostka. Nie musi już nosić ze sobą teczki z wynikami badań czy historią choroby. Pacjent za pośrednictwem aplikacji może w sprawny, prosty, a co najważniejsze również w bezpieczny sposób pozyskać je ze szpitali oraz przychodni i w razie potrzeby udostępnić swojemu lekarzowi.

Aplikacja pozwala też na stworzenie listy odwiedzanych placówek i może być bezpiecznym magazynem haseł do e-Rejestracji. Zawiera również najbardziej aktualne dane o jednostkach medycznych, a w powiązaniu z naszą aplikacją "Apteczka Domowa" stanowi dla pacjenta wsparcie w zarządzaniu jego domowym magazynem leków.

- Czy jednak aplikacja pozwoli na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i poufność danych?
- Dzisiaj podstawowym narzędziem komunikacji jest smartfon. Korzystamy z niego każdego dnia i zapisujemy w nim najważniejsze dla nas informacje. Przechowujemy zdjęcia, dokumenty oraz całą korespondencję. Za jego pośrednictwem kontaktujemy się z bankiem i zarządzamy naszymi finansami, dlaczego więc w wypadku usług medycznych miałoby być inaczej?

Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa stało się więc dla nas kluczową kwestią w realizacji tego projektu. Dlatego dane przekazywane są w sposób szyfrowany, a wszystkie etapy wymiany informacji są dodatkowo rejestrowane.

"Informacje Medyczne" to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. Unikalność aplikacji polega na tym, że w przeciwieństwie do innych tego typu rozwiązań nie stoi za nią żaden portal przetwarzający i zbierający wrażliwe informacje o naszym stanie zdrowia. Asseco nie sięga do danych pacjenta, a jedynie zarządza tym, by informacja bezpiecznie i sprawnie trafiła do właściwego odbiorcy. Jako operator nie wiemy też jakie informacje są przekazywane. Dostęp do tej wiedzy ma tylko pacjent i jednostka medyczna, która je udostępniła.

- Czy aplikacja rozwiązuje też problem weryfikacji tożsamości pacjenta?
- Tak. Udostępnianie dokumentacji medycznej przez placówkę wymaga wcześniejszej autoryzacji pacjenta w systemie. Realizowane jest to w jednostce medycznej, czyli w miejscu, gdzie pacjent może bezpośrednio potwierdzić swoją tożsamość lub swoje uprawnienia do wglądu w dane medyczne osób, pozostających pod jego opieką. Jest to jednorazowy proces, który w kolejnych etapach obsługiwany jest już automatycznie.

Po autoryzacji i potwierdzeniu tożsamości pacjent może samodzielnie pobrać dane udostępniane mu np. przez szpital. W ten sposób nie generuje dodatkowej pracy dla personelu medycznego, ponieważ wszystko czego potrzebuje ma w swoim smartfonie. Naszym zdaniem jest to najbezpieczniejszy sposób weryfikacji tożsamości pacjenta, ponieważ wymaga potwierdzenia ze strony zainteresowanego, jak i pracowników jednostki.

- Co jeszcze dzięki aplikacji zyskają placówki medyczne?
- Korzyścią dla placówek jest niewątpliwie skrócenie czasu potrzebnego na udostępnianie dokumentacji medycznej. Wykorzystanie aplikacji pozwoli im też na zmniejszenie kolejek w rejestracji, ponieważ pacjent nie będzie musiał pojawiać się osobiście po wyniki badań czy inne dokumenty ze szpitala.

Aplikacja pozwoli też na uproszczenie procesu pozyskiwania np. historii choroby od pacjenta, co przekłada się na szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę. To wszystko ma realny wpływ na zmniejszenie kosztów działalności zarówno szpitali, jak i przychodni, które dzięki aplikacji mogą skrócić czas obsługi i podnieść efektywność pracy personelu.

- Czy z tych udogodnień będą mogli skorzystać wszyscy pacjenci w Polsce?
Aplikacja dostępna jest dla wszystkich szpitali, przychodni i gabinetów, które pracują na systemach informatycznych Asseco. Jednak architektura rozwiązania daje także możliwość wykorzystania aplikacji przez inne firmy, które również zechcą wyeliminować problemy związane z udostępnianiem dokumentacji medycznej drogą elektroniczną.

Dzięki temu rozwiązaniu firmy zyskają narzędzie, które nie tylko wpisuje się w strategię e-Zdrowia, ale jest także zgodne z międzynarodowym trendem "patient oriented care"- czyli opieką medyczną, która zwiększa udział pacjenta w procesie leczenia. Aplikacja "Informacje Medyczne" to także sposób na przyspieszenie procesu wprowadzania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w całej Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum