• ELEKTRONICZNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA

  • Start

Cieszyński: liczę na to, że 8 stycznia w każdym gabinecie będzie można wystawić e-receptę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2019 08:32

8 stycznia 2020 r. wchodzi w życie powszechność stosowania recept elektronicznych. Jeżeli to się uda, to będzie to bardzo dobry wynik w porównaniu do innych krajów wprowadzających e-receptę - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w rozmowie z "Polska Times".

Cieszyński: liczę na to, że 8 stycznia w każdym gabinecie będzie można wystawić e-receptę
Na zdj. Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia Fot. PTWP

W rozmowie z piątkowym wydaniem "Polska Times" Cieszyński ocenił, że w ostatnich latach Polska ma wiele sukcesów w informatyzacji usług publicznych. Zaznaczył, że w przypadku e-recepty kluczowym momentem będzie 8 stycznia 2020 r., gdy wchodzi w życie powszechność stosowania recept elektronicznych.

- Liczę na to, że wtedy w każdym lekarskim gabinecie w Polsce będzie można taką e-receptę wystawić. Jeżeli to się uda, to będzie to bardzo dobry wynik w porównaniu do innych krajów wprowadzających e-receptę. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych dojście do 70 proc. recept w postaci elektronicznej zajęło 8 lat - powiedział wiceminister.

W 2019 r. do tej pory z e-recept skorzystało 7 mln pacjentów. - Na pewno cieszy tak duża dynamika wzrostu. Rok temu w październiku wystawiono 25 tys. e-recept, a w tym było to ponad 12 mln - skomentował.

Wiceminister powiedział, że resort chce także, aby pacjenci mieli dostęp do bazy autoryzowanej wiedzy medycznej.

- Chcemy w tej sprawie podpisać porozumienie z jednym z europejskich liderów, czyli NHS - brytyjskim odpowiednikiem NFZ, ponieważ NHS taki zasób informacji od dłuższego już czasu publikuje na swoich stronach internetowych - poinformował.

Wiceminister powiedział, że w przyszłym roku resort zdrowia będzie pracował m.in. nad popularyzacją elektronicznego skierowania. Ocenił, że największym wyzwaniem będzie jednak wdrożenie wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej. MZ będzie także pracować nad e-rejestracją, czyli możliwością zapisania się do lekarza przez internet lub telefon.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum