polskieradio24.pl/Rynek Zdrowia | 04-01-2020 19:01

Cieszyński: do końca roku e-skierowania staną się powszechnym rozwiązaniem

Usługą, która w istotny sposób przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania na wizytę u lekarza, będzie e-skierowanie - powiedział Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia na antenie Polskiego Radia 24.

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia FOT. PTWP

E-skierowanie, obok e-recepty, stanowi jedną z kluczowych e-usług wdrażanych w ramach procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. Obecnie trwa pilotaż tego rozwiązania. Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania mają być wystawiane w postaci elektronicznej.

Dzięki tej usłudze ograniczony zostanie czas oczekiwania na wizytę do lekarza. Dzięki e-skierowaniu pacjent nie będzie musiał iść do rejestracji w przychodni, by otrzymać papierowe skierowanie.

- Jego elektroniczną wersję będzie mógł wystawić np. inny lekarz, u którego będziemy na wizycie. Po jej zakończeniu pojawi się możliwość wskazania kolejnego kroku na ścieżce leczenia. Myślę, że zgodnie z terminem, do końca tego roku, e-skierowania staną się powszechnym sposobem wystawiania tego dokumentu - wskazał wiceminister zdrowia.

Janusz Cieszyński zwrócił uwagę na wymierne korzyści pilotażu, w którym biorą udział lekarze. Przyznał, że przekazali oni cenne uwagi, pomocne przy usprawnieniu rozwiązania.

Więcej: polskieradio24.pl