×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zatwierdzono nowy lek na cukrzycę typu 2. Wskazany jako uzupełnienie diety i ćwiczeń

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe30 stycznia 2023 20:30

Firma TheracosBio ogłosiła, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek Brenzavvy (beksagliflozyna), doustny inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego typu 2 (SGLT2) w leczeniu cukrzycy.

Zatwierdzono nowy lek na cukrzycę typu 2. Wskazany jako uzupełnienie diety i ćwiczeń
Nowy lek na cukrzyc ę typu 2. zatwierdzono w USA. Fot. Shutterstock
  • Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła Brenzavvy (beksagliflozin), doustny inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2).
  • BRENZAVVY jest wskazany jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych w celu poprawy kontroli glikemii u osób dorosłych z cukrzycą typu 2
  • Produkt BRENZAVVY nie jest nie jest zalecany u pacjentów z cukrzycą typu 1 ani w leczenia cukrzycowej kwasicy ketonowej

Zgoda poprzedzona badaniami klinicznymi

Zatwierdzenie przez FDA oparte jest na wynikach programu klinicznego, w którym oceniano bezpieczeństwo i skuteczność produktu BRENZAVVY w 23 badaniach klinicznych, w których wzięło udział ponad 5 000 dorosłych z cukrzycą typu 2. Badania fazy 3 wykazały, że BRENZAVVY znacząco zmniejszał stężenie hemoglobiny A1c i cukru we krwi na czczo po 24 tygodniach, zarówno w monoterapii, w połączeniu z metforminą lub jako dodatek do standardowego leczenia składającego się z różnych schematów, w tym metforminy, sulfonylomocznika, insuliny, inhibitorów DPP4 lub kombinacji tych leków.

Chociaż produkt BRENZAVVY nie jest zatwierdzony do obniżania masy ciała lub ciśnienia krwi, obserwowano umiarkowane zmniejszenie zarówno masy ciała, jak i skurczowego ciśnienia krwi zaobserwowano w programie klinicznym.

Produkt BRENZAVVY jest przeciwwskazany u pacjentów u których występuje nadwrażliwość na beksagliflozynę lub którykolwiek składnik tabletki i nie jest nie jest wskazany do leczenia cukrzycy typu 2 u pacjentów z krańcową chorobą nerek lub którzy są poddawani dializom.

- Jako klasa leków, inhibitory SGLT2 wykazały ogromne korzyści w leczeniu dorosłych z cukrzycą typu 2 - powiedział dr Mason Freeman,  Dyrektor Centrum Badań Translacyjnych w Massachusetts General Hospital. - Biorąc udział we wszystkich badaniach klinicznych nad BRENZAVVY, jestem pod ogromnym wrażeniem skuteczności leku w obniżaniu poziomu glukozy we krwi i uważam, że jest to ważny dodatek do leków z klasy inhibitorów SGLT2.

Inhibitory SGLT2 to klasa leków na receptę, które obniżają poziom cukru we krwi poprzez spowodowanie, że nerki usuwają cukier z organizmu poprzez mocz.

Leczenie preparatem BRENZAVVY można rozpocząć u osób dorosłych z cukrzycą typu 2 o. szacowanym wskaźnikiem filtracji kłębuszkowej (eGFR) większym niż 30 mL/min/1,73 m2 .

Według amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention, ponad. 33 miliony Amerykanów ma cukrzycę typu 2, co oznacza, że ich organizm nie prawidłowo wykorzystują insulinę i w rezultacie ich poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki.

Lek BRENZAVVY będzie - póki co w Stanach Zjednoczonych - dostępny w postaci tabletek doustnych o mocy 20 mg, zalecanych do przyjmowania raz na dobę, rano z lub bez jedzenia.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum