• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zarabiają na cukrzycy?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2013 08:30

W internecie oraz na portalach aukcyjnych pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży sprzętu do podawania insuliny. Sprzedają go pacjenci, którym przysługuje refundacja pomp insulinowych i osprzętu do nich.

Zarabiają na cukrzycy?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pompy insulinowe refundowane są przez NFZ tylko dla chorych z cukrzycą typu 1, którzy nie ukończyli 26 lat. Fundusz płaci też co miesiąc za wart 300 zł osprzęt do pomp - zbiorniki na insulinę, dreny i wkłucia. Kto kończy 26 lat, a nadal chce korzystać z pompy, musi sam kupować wyposażenie.

Bez refundacji jedno wkłucie kosztuje w aptece 30 zł - w internecie można je już dostać za 8 zł- pisze Gazeta Wyborcza.

Żeby zarobić nieuczciwi chorzy muszą zdobyć recepty. Chodzą np. do dwóch lekarzy. Od diabetologa raz na trzy miesiące dostają recepty na wkłucia, które sprzedają. A sami stosują peny z insuliną od lekarza rodzinnego. Albo oszczędzają na wkłuciach.

Jak podaje Gazeta jedno wkłucie wystarcza na dwa, trzy dni. Potem trzeba je wymienić, ponieważ może dojść do groźnych powikłań u chorego. Jednak niektórzy pacjenci ryzykują, żeby zarobić. Na forach internetowych wymieniają się doświadczeniami, co zrobić, żeby jak najdłużej wykorzystać jeden zestaw do wkłucia.

Refundowanym sprzętem handlują nastolatki, dorabiając do kieszonkowego, ale też rodzice chorych dzieci, którzy mają trudną sytuację finansową. Handel odbywa się w sieci, ale też i na szpitalnych korytarzach.

Resort zdrowia przyznaje, że wie o czarnym rynku diabetologicznym. Ale - jak tłumaczy  Gazecie rzecznik resortu Krzysztof Bąk - ministerstwo nie będzie się zajmować ściganiem nieuczciwych chorych.

Diabetolodzy proponują, by podobnie jak w Niemczech pompy jedynie wypożyczać chorym (w Polsce wypożyczyć sprzęt mogą kobiety w ciąży).

Więcej: wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum