• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zapobieganie i dobre leczenie cukrzycy to mniej zawałów serca

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 01 października 2013 16:30

Specjaliści są zgodni, że dobre leczenie cukrzycy sprzyja obniżaniu statystyk występowania zawałów i udarów mózgu. To właśnie diabetycy są bardziej niż inni narażeni na te zagrażające życiu schorzenia.

Zapobieganie i dobre leczenie cukrzycy to mniej zawałów serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- 60 proc. pacjentów, którzy trafiają do szpitali z powodu ostrego zawału serca cierpi na różnego stopnia zaburzenia tolerancji glukozy, jedna trzecia z nich ma już jawną cukrzycę, o której wiedzą lub nie, a kolejna jedna trzecia ma stan przedcukrzycowy - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Jego zdaniem to bardzo dobrze, że mamy w Polsce świetną opiekę kardiologiczna, jednak powinniśmy pójść dalej, czyli zrobić wszystko, żeby do tego zawału nie doszło.

- Lepsza jest prewencja pierwotna, niż leczenie. Poważna walka z cukrzycą i z wystąpieniem cukrzycy pomogłaby zmniejszyć ilość zawałów w Polsce - stwierdza prof. Strojek.

Jak informuje nas Ministerstwo Zdrowia, według aktualnej wiedzy medycznej ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego u mężczyzn i kobiet z cukrzycą jest blisko 3-krotnie większe niż u osób bez cukrzycy. Ryzyko pierwszego zawału serca u chorego na cukrzycę jest takie samo, jak u osoby po przebytym zawale serca bez cukrzycy.

Natomiast w kwestii udaru mózgu, należy według resortu podkreślić, że choroba ta w cukrzycy typu 1 i 2 występuje 2-3 razy częściej niż u osób bez cukrzycy. Poza tętnicami szyjnymi cukrzyca nasila miażdżycę w dużych, średnich i małych tętnicach mózgowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum