• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zalecenia lipidologiczne u diabetyków z epizodami sercowo-naczyniowymi

Autor: LJ/ Rynek Zdrowia • • 31 października 2019 11:38

Podczas 55 Zjazdu Naukowego Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) w Barcelonie (16-20 września br.) pojawiły się informacje dot. zaleceń lipidologicznych u pacjentów z cukrzycą. Są pokłosiem wcześniejszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), kiedy podano normy cholesterolu LDL dla poszczególnych grup pacjentów obarczonych chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Zalecenia lipidologiczne u diabetyków z epizodami sercowo-naczyniowymi
Wnioski ze zjazdu diabetologicznego wskazują, że statyny skutecznie zapobiegają zdarzeniom sercowo-naczyniowym Fot. Shutterstock

- Zalecenia lipidologiczne, które były ogłoszone podczas zjazdu ESC w Paryżu, nie były tak niskie, jak się spodziewaliśmy. Dla osób z ryzyka umiarkowanego wskazano cholesterol LDL 100 mg/dl, ryzyka wysokiego - 70 mg/dl, a dla bardzo wysokiego - 55 mg/dl - wyjaśnia prof. Grzegorz Dzida, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Mówiąc o tych kategoriach ryzyka, spodziewaliśmy się wprowadzenia tzw. kategorii ryzyka ekstremalnie wysokiego. Jest ono tak wysokie, że najskuteczniejszą metodą jego redukcji jest obniżenie cholesterolu LDL do 35 mg/dl - dodał.

W tej chwili nowe zalecenia mówią, że jeżeli pacjent jest bardzo wysokiego ryzyka, powinien mieć 55 mg/dl, ale jeżeli w ciągu ostatnich dwóch lat wystąpił u niego epizod taki jak zawal, rewaskularyzacja, udar mózgu, to trzeba zejść do poniżej 40 mg/dl. W większości przypadków daje się osiągnąć taki poziom poprzez odpowiednie stosowanie określonych dawek statyny i ezetymibu.

Wnioski ze zjazdu diabetologicznego wskazują, że statyny skutecznie zapobiegają zdarzeniom sercowo-naczyniowym i zmniejszają śmiertelność z tego powodu, a ich stosowanie wiąże się z ograniczoną liczbą zdarzeń niepożądanych. Ze względu na profil wysokiego ryzyka u pacjentów z cukrzycą intensywne leczenie statynami należy stosować indywidualnie. Obecnie jednak statyny pozostają najnowocześniejszą terapią w leczeniu obniżającym stężenie lipidów u pacjentów z cukrzycą.

Podczas zjazdu zostały przedstawione dane, które wykazały skuteczność statyn w zapobieganiu incydentom sercowo-naczyniowym i zmniejszaniu śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą, bez względu na płeć.

Metaanaliza obejmująca badania z udziałem 18 686 pacjentów z cukrzycą wykazała, że ​​indukowane statynami zmniejszenie LDL-C o 1 mmol/l (40 mg/dl) było związane z 9-procentowym zmniejszeniem śmiertelności ogólniej i 21-procentowym zmniejszeniem częstości występowania głównych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum