• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Zalecenia PTD ważne też dla ginekologów

Autor: Krzysztof Strojek/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2014 14:17

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w zaleceniach na 2014 r. zupełnie przedefiniowało podejście do rozpoznania cukrzycy u kobiet w ciąży - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Zalecenia PTD ważne też dla ginekologów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tym roku przedefiniowaliśmy kwestie rozpoznawania cukrzycy ciężarnych. Odsyłam wszystkich zainteresowanych do szczegółów tych zaleceń.

Wprowadziliśmy zmiany w związku z tym, że w Stanach Zjednoczonych ukazało się bardzo duże badanie kliniczne, które wykazało, że rozpoznanie cukrzycy w ciąży przy niższym stężeniach glukozy niż dotychczas rozpoznawaliśmy, redukuje liczbę powikłań, przede wszystkim u noworodka.

Przedefiniowaliśmy też cele terapeutyczne nadciśnienia tętniczego. To właściwie dwie najważniejsze zmiany w zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w stosunku do zaleceń z poprzedniego roku.

Jeśli chodzi rozpoznawanie cukrzycy u kobiet w ciąży to można powiedzieć, że kryteria zostały zupełnie zmienione.

Te kryteria oczywiście ważne są też dla lekarzy ginekologów. Teraz jest kwestia implementacji tych kryteriów do środowiska ginekologicznego. Będziemy nad tym pracować, mając na uwadze, że główną opiekę nad kobietami w ciąży sprawują właśnie ginekolodzy. Będziemy w tej kwestii nawiązywać współpracę z Polskim Towarzystwem Ginekologicznym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum