×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wyhamowanie wzrostu zachorowań na cukrzycę w USA

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia14 grudnia 2015 12:39

W Stanach Zjednoczonych spadło tempo wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 2, nie ma jednak jeszcze pewności czy to trwała tendencja - informuje „New Scientist”.

Wyhamowanie wzrostu zachorowań na cukrzycę w USA
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od wielu lat zachorowalność na cukrzycę typu 2 na całym świecie gwałtownie rośnie. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) przewiduje, że liczba cierpiących na nią osób zwiększy się z obecnych 415 mln do 642 mln w 2014 r. Głównym tego powodem jest niewłaściwa dieta, mało aktywny tryb życia oraz otyłość.

Zaskakujące jest, że według najnowszych danych w Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach odnotowano wyhamowanie wzrostu zachorowań na cukrzycę. Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie poinformowało, że o ile w 2008 r. zarejestrowano wśród Amerykanów 1,7 mln nowych przypadków tej choroby, to w 2014 r. było ich 1,4 mln.

Dotychczas odnotowywano spadek zachorowań na cukrzycę jedynie w tych krajach, gdzie był niedostatek żywności. Tak było podczas kryzysu gospodarczego na Kubie w latach 1991-95, kiedy żywność była racjonowana i spadła liczba otyłych Kubańczyków. Jak tylko jednak poprawiło się zaopatrzenie w żywność, liczba zachorowań na cukrzycę w tym kraju znowu zaczęła rosnąć.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum