• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wstrzymano dostawy dwóch leków na cukrzycę

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia22 grudnia 2022 17:00

Do ministra zdrowia skierowano interpelację poselską w sprawie braku dostępności niektórych leków na cukrzycę typu II. W odpowiedzi wiceminister zdrowia przyznaje, że czasowo wstrzymano dostawy kilku insulin do Polski.

Wstrzymano dostawy dwóch leków na cukrzycę
Czasowo wstrzymano dostawy dwóch leków na cukrzycę Fot. AdobeStock
 • Interpelacja posłanki Barbary Dolniak z Nowoczesnej dotyczy braku dostępności leków na cukrzycę typu II (Apidra i Lantus)
 • Autorka podkreśliła przy okazji, że wielu pacjentów skarży się na brak leków nie tylko w aptekach, ale i w hurtowniach
 • - Jak wynika ze zgromadzonych danych, na rynku nie obserwuje się zwiększającej skali problemu z dostępnością leków. Problemy dotyczą wyłącznie jednostkowych leków określonych firm farmaceutycznych – wyjaśnia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski
 • Jednocześnie zaś wskazuje, że podmiot odpowiedzialny za wspominane wyżej leki poinformował prezesa URPL o czasowym wstrzymaniu dostaw
 • - W sytuacji problemów z nabyciem leku fakt ten należy zgłosić się do inspekcji farmaceutycznej, która sprawuje bezpośredni nadzór nad obrotem produktami leczniczymi – przypomniał wiceszef MZ

Trudności w dostępie do leków na cukrzycę 

Do ministra zdrowia została wystosowana interpelacja poselska autorstwa Barbary Dolniak z Nowoczesnej. Dotyczy ona braku dostępności leków na cukrzycę typu II – Apidra i Lantus.

- Do mojego biura poselskiego zgłaszają się osoby chorujące na cukrzycę, które nie mogą zakupić leków niezbędnych w tego typu schorzeniach – Apidra i Lantus. Brak podania leków stanowi ogromne zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Leków brakuje nie tylko w aptekach, ale również w hurtowniach – napisała posłanka.

Przy okazji zapytała, dlaczego pacjenci nie mogą nabyć wskazanych leków i co jest powodem ich niedostępności oraz jaki zostały podjęte kroki w celu przywrócenia dostępności wskazanych leków w aptekach.

- Sytuacja dostępności leków jest na bieżąco monitorowana przez Ministra Zdrowia oraz jednostki mu podległe i nie istnieje ryzyko systemowego braku leków w Polsce. Jak wynika ze zgromadzonych danych, na rynku nie obserwuje się zwiększającej skali problemu z dostępnością leków. Problemy dotyczą wyłącznie jednostkowych leków określonych firm farmaceutycznych – podkreślił w odpowiedzi wiceminister Maciej Miłkowski.

Przy okazji zaznaczył, że minister zdrowia nie jest organem, który dokonuje zakupu leków oraz nie prowadzi obrotu produktami leczniczymi.

Ministerstwo Zdrowia przyznaje: czasowo wstrzymano dostawy 

Wiceminister podał, że przyczyną braku poszczególnych leków konkretnych producentów są różne, ale zgodnie z przepisami, podmiot odpowiedzialny ma obowiązek zgłosić do Prezesa URPL tymczasowe albo stałe wstrzymanie obrotu produktem leczniczym.

- Skutkiem tych działań jest nierównomierna dystrybucja leków do aptek przez hurtownie farmaceutyczne, co ma wpływ na wielkość dostaw i nierównomierne zaopatrzenie ilościowe w leki. Ponadto wskazać należy, iż rynek leków w Polsce uzależniony jest w dużej mierze od importu z zagranicy – czytamy.

Jak dodał, podmiot odpowiedzialny Sanofi Aventis Deutschland GmbH poinformował Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o czasowym wstrzymaniu dostaw następujących produktów leczniczych:

 • Apidra, insulina glulizynowa, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 jednostek/ml, 5 wkładów 3 ml,
 • Apidra, insulina glulizynowa, roztwór do wstrzykiwań w fiolce, 100 jednostek/ml, 1 fiol. 10 ml,
 • Lantus, insulina glargine, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 jednostek/ml, 5 wkładów 3 ml,
 • Lantus SoloStar, insulina glargine, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 100 j.m./ml, 5 wstrzykiwaczy 3 ml SoloStar.

Podmiot w oficjalnym piśmie wskazał, że opóźnienia dostaw produktu Apidra wynikają z problemów produkcyjnych w fabryce we Frankfurcie, ale podkreślił, że obecnie ma zapewnioną najbliższą dostawę do Polski.

Jednak na rynku polskim w zależności od apteki i hurtowni są dostępne następujące produkty:

 • Apidra, Insulinum glulisinum, Roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 5 wkładów 3 ml,
 • Apidra, Insulinum glulisinum, Roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 5 wstrzykiwaczy 3 ml SoloStar,
 • Lantus, Insulinum glarginum, Roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 5 wkładów 3 ml,
 • Lantus, Insulinum glarginum, Roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 5 wstrzykiwaczy 3 ml SoloStar.

Dodał także, że w obwieszczeniu z 16 listopada 2022 roku w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej umieszczono poniższe leki, aby ograniczyć eksport leków na rynki zagraniczne:

 • Apidra, Insulinum glulisinum, roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 1 fiol. 10 ml; 5 wkładów 3 ml; 5 wstrzykiwaczy 3 ml SoloStar,
 • Lantus, Insulinum glarginum, roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 5 wkładów 3 ml; 5 wstrzykiwaczy 3 ml SoloStar.

- Należy wyjaśnić, iż Minister Zdrowia podejmuje wszelkie niezbędne działania i interwencje w zakresie posiadanych narzędzi, jednak powstawanie niedoborów rynkowych poszczególnych leków nie zawsze jest możliwe do przewidzenia, a w dużej mierze zależy od czynników losowych – podsumował.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum