Wstrzymano dostawy dwóch leków na cukrzycę
Do ministra zdrowia skierowano interpelację poselską w sprawie braku dostępności niektórych leków na cukrzycę typu II. W odpowiedzi wiceminister zdrowia przyznaje, że czasowo wstrzymano dostawy kilku insulin do Polski.

- Interpelacja posłanki Barbary Dolniak z Nowoczesnej dotyczy braku dostępności leków na cukrzycę typu II (Apidra i Lantus)
- Autorka podkreśliła przy okazji, że wielu pacjentów skarży się na brak leków nie tylko w aptekach, ale i w hurtowniach
- - Jak wynika ze zgromadzonych danych, na rynku nie obserwuje się zwiększającej skali problemu z dostępnością leków. Problemy dotyczą wyłącznie jednostkowych leków określonych firm farmaceutycznych – wyjaśnia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski
- Jednocześnie zaś wskazuje, że podmiot odpowiedzialny za wspominane wyżej leki poinformował prezesa URPL o czasowym wstrzymaniu dostaw
- - W sytuacji problemów z nabyciem leku fakt ten należy zgłosić się do inspekcji farmaceutycznej, która sprawuje bezpośredni nadzór nad obrotem produktami leczniczymi – przypomniał wiceszef MZ
Trudności w dostępie do leków na cukrzycę
Do ministra zdrowia została wystosowana interpelacja poselska autorstwa Barbary Dolniak z Nowoczesnej. Dotyczy ona braku dostępności leków na cukrzycę typu II – Apidra i Lantus.
- Do mojego biura poselskiego zgłaszają się osoby chorujące na cukrzycę, które nie mogą zakupić leków niezbędnych w tego typu schorzeniach – Apidra i Lantus. Brak podania leków stanowi ogromne zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Leków brakuje nie tylko w aptekach, ale również w hurtowniach – napisała posłanka.
Przy okazji zapytała, dlaczego pacjenci nie mogą nabyć wskazanych leków i co jest powodem ich niedostępności oraz jaki zostały podjęte kroki w celu przywrócenia dostępności wskazanych leków w aptekach.
- Sytuacja dostępności leków jest na bieżąco monitorowana przez Ministra Zdrowia oraz jednostki mu podległe i nie istnieje ryzyko systemowego braku leków w Polsce. Jak wynika ze zgromadzonych danych, na rynku nie obserwuje się zwiększającej skali problemu z dostępnością leków. Problemy dotyczą wyłącznie jednostkowych leków określonych firm farmaceutycznych – podkreślił w odpowiedzi wiceminister Maciej Miłkowski.
Przy okazji zaznaczył, że minister zdrowia nie jest organem, który dokonuje zakupu leków oraz nie prowadzi obrotu produktami leczniczymi.
Jest nowe rozporządzenie covidowe. Wchodzi 31 grudnia
Ministerstwo Zdrowia przyznaje: czasowo wstrzymano dostawy
Wiceminister podał, że przyczyną braku poszczególnych leków konkretnych producentów są różne, ale zgodnie z przepisami, podmiot odpowiedzialny ma obowiązek zgłosić do Prezesa URPL tymczasowe albo stałe wstrzymanie obrotu produktem leczniczym.
- Skutkiem tych działań jest nierównomierna dystrybucja leków do aptek przez hurtownie farmaceutyczne, co ma wpływ na wielkość dostaw i nierównomierne zaopatrzenie ilościowe w leki. Ponadto wskazać należy, iż rynek leków w Polsce uzależniony jest w dużej mierze od importu z zagranicy – czytamy.
Jak dodał, podmiot odpowiedzialny Sanofi Aventis Deutschland GmbH poinformował Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o czasowym wstrzymaniu dostaw następujących produktów leczniczych:
- Apidra, insulina glulizynowa, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 jednostek/ml, 5 wkładów 3 ml,
- Apidra, insulina glulizynowa, roztwór do wstrzykiwań w fiolce, 100 jednostek/ml, 1 fiol. 10 ml,
- Lantus, insulina glargine, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 jednostek/ml, 5 wkładów 3 ml,
- Lantus SoloStar, insulina glargine, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 100 j.m./ml, 5 wstrzykiwaczy 3 ml SoloStar.
Podmiot w oficjalnym piśmie wskazał, że opóźnienia dostaw produktu Apidra wynikają z problemów produkcyjnych w fabryce we Frankfurcie, ale podkreślił, że obecnie ma zapewnioną najbliższą dostawę do Polski.
Jednak na rynku polskim w zależności od apteki i hurtowni są dostępne następujące produkty:
- Apidra, Insulinum glulisinum, Roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 5 wkładów 3 ml,
- Apidra, Insulinum glulisinum, Roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 5 wstrzykiwaczy 3 ml SoloStar,
- Lantus, Insulinum glarginum, Roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 5 wkładów 3 ml,
- Lantus, Insulinum glarginum, Roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 5 wstrzykiwaczy 3 ml SoloStar.
Dodał także, że w obwieszczeniu z 16 listopada 2022 roku w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej umieszczono poniższe leki, aby ograniczyć eksport leków na rynki zagraniczne:
- Apidra, Insulinum glulisinum, roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 1 fiol. 10 ml; 5 wkładów 3 ml; 5 wstrzykiwaczy 3 ml SoloStar,
- Lantus, Insulinum glarginum, roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 5 wkładów 3 ml; 5 wstrzykiwaczy 3 ml SoloStar.
- Należy wyjaśnić, iż Minister Zdrowia podejmuje wszelkie niezbędne działania i interwencje w zakresie posiadanych narzędzi, jednak powstawanie niedoborów rynkowych poszczególnych leków nie zawsze jest możliwe do przewidzenia, a w dużej mierze zależy od czynników losowych – podsumował.
Od 1 stycznia cena tego leku wzrośnie o 452 zł
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (9)