• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wiceminister Miłkowski o cukrzycy: jest szerszy dostęp do systemów monitorowania glikemii

Autor: oprac. KM • Źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej20 stycznia 2023 16:00

Grupa uprawnionych do recept na system flash (FGM) rozszerzyła się. Ciągłe monitorowanie glikemii jest już w refundacji dla osób po 26. roku życia, a liczba pasków do glukometrów jest odpowiednia i zabezpieczona dla każdego systemu - pisze wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Wiceminister Miłkowski o cukrzycy: jest szerszy dostęp do systemów monitorowania glikemii
W zakresie monitorowania glikemii Polska wyprzedziła kraje zachodnie - podkreślił prof. Leszek Czupryniak. Fot. Shutterstock
  • Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odniósł się do poselskiej interpelacji dotyczącej zaopatrzenia diabetyków
  • W swoim piśmie zaznaczył, że nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie "znacznie poszerzyła dostęp pacjentów do systemów monitorowania glikemii"
  • Zacytował też prof. Leszka Czupryniaka, który mówił, że "w zakresie monitorowania glikemii Polska wyprzedziła kraje zachodnie, które muszą teraz doganiać Polskę"

Rozszerzone grupy ze wskazaniem do refundacji systemu pomiarowego glikemii

Miłkowski w odpowiedzi na interpelację poseł Hanny Gill-Piątek napisał, że w przypadku systemu flash (FGM) grupę uprawnionych do otrzymania zlecenia na ten rodzaj wyrobu medycznego rozszerzono o:

  • dorosłych z cukrzycą typu 1 albo 3 albo z innymi typami cukrzycy wymagającymi co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę,
  • kobiety w okresie ciąży i połogu z cukrzycą wymagające insulinoterapii,
  • dorosłych z cukrzycą typu 1 albo 3 albo z innymi typami cukrzycy posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na stan wzroku, wymagający insulinoterapii,
  • osoby zmagające się zhiperinsulinizmem wrodzonym.

Wiceminister podkreślił też, że w przypadku pacjentów pediatrycznych udział w limicie został obniżony z 30 do 20 procent.

Została również podniesiona liczba refundowanych sensorów w okresie 6 miesięcy z 12 do 13 sztuk. Ma to na celu zabezpieczenie pełnego roku monitoringu.

Każdy system zabezpieczony odpowiednią liczbą pasków

Miłkowski dodał, że refundacją systemu ciągłego monitorowania glikemii (CGM-RT) zostali objęci pacjenci po ukończeniu 26. roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3 wymagający intensywnej insulinoterapii, z nieświadomością hipoglikemii (brak objawów prodromalnych hipoglikemii, wykluczenie hipoglikemii poalkoholowej).

- Do każdego systemu została zabezpieczona ilość pasków zgodnie z rekomendacjami producentów - poinformował wiceminister. Zaznaczył, że "w przypadku monitorowania glikemii systemem FGM lub CGM-RT nie zachodzi potrzeba stosowania takiej samej liczby pasków do glukometru jak w przypadku kontroli glikemii tylko za pomocą glukometru".

Inne kraje próbują dogonić Polskę w monitorowaniu glikemii

W podsumowaniu swojego pisma przytoczył wypowiedź prof. dr. hab. n. med. Leszka Czupryniaka, pełnomocnika zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego ds. współpracy międzynarodowej z debaty zorganizowanej przez dziennik Rzeczpospolita w 2022 roku. Profesor mówił wówczas, że:

- Jesteśmy w przededniu największej zmiany, ponieważ od stycznia wchodzi refundacja ciągłego monitorowania glikemii. W praktyce oznacza to, że wszyscy pacjenci z cukrzycą typu I - około 150 tys. osób — będą mieli znacznie ułatwiony dostęp do monitorowania glikemii. To jakościowo zmienia leczenie cukrzycy, ponieważ chory nie będzie musiał mierzyć cztery raz dziennie poziomu cukru. Będzie mieć cały czas wgląd w to, jaki ma poziom cukru. To pozwala na podejmowanie trafnych decyzji co do dawek insuliny i codziennego zachowania. Pacjenci, którzy używają tych systemów, mówią, że nie wyobrażają już sobie życia bez tego systemu.

Z wypowiedzi specjalisty zostało wynotowane również, że "poziom refundacji u nas jest wyższy niż w innych krajach, ponieważ obejmuje też pacjentów z cukrzycą typu II" a "w zakresie monitorowania glikemii Polska wyprzedziła kraje zachodnie, które muszą teraz doganiać Polskę".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum