• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ważny lek tematem poselskiej interwencji. Resort uruchomił import interwencyjny

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia06 września 2022 19:29

Lek na cukrzycę jest masowo wykupywany z aptek przez osoby, chcące zredukować masę ciała. Jego dostępność co jakiś czas bardzo spada. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o uruchomieniu importu interwencyjnego, wskazuje też na dostępne zamienniki.

Ważny lek tematem poselskiej interwencji. Resort uruchomił import interwencyjny
Trudnodostępny lek Ozempic można zastąpic innym. Fot. Shutterstock
  • Nadal występują problemy z dostępnością leku na cukrzycę typu 2 o nazwie Ozempic
  • Ważny lek stał się przedmiotem poselskiej  interpelacji. Ministerstwo Zdrowia wskazuje na dostępne zamienniki
  • Niektórzy pacjenci z Polski ściągają go nawet z zagranicy, a resort zezwolił na import interwencyjny

Problemy z dostawami leków tematem interpelacji do ministra zdrowia

Na rynku obserwowany jest w ostatnich miesiącach bezprecedensowy wzrost popytu na produkt leczniczy o nazwie Ozempic. To lek stosowany w leczeniu cukrzycy. Jest wskazany do stosowania w monoterapii osób dorosłych z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 lub w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi obniżającymi glikemię.

Mimo że producent zwiększył dostawy do Polski, w niektórych aptekach nadal występują niedobory. Sprawą zainteresowali jednego z posłów pacjenci, prosząc o interwencję.

- Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie sytuacji związanej z dostępnością i realizacją recepty na lek w postaci iniekcji dla osób chorujących na cukrzycę o nazwie Ozempic - napisał do resortu zdrowia poseł Andrzej Szejna.

Lek na cukrzycę masowo wykupywany z aptek

Odpowiedź w sprawie Ozempic podpisał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

-  Z uwagi na problemy z dostępnością tego leku, minister zdrowia pozostaje w kontakcie z podmiotem odpowiedzialnym produktu Ozempic. Braki produktu leczniczego Ozempic spowodowane są nadmierną konsumpcją, nieprzewidzianą przez podmiot odpowiedzialny NovoNordisk, głównie poprzez przepisywanie leku przez lekarzy dla pacjentów poza wskazaniami rejestracyjnymi jako panaceum na redukowanie masy ciała - uzasadnił Miłkowski.

Wyjaśnił też, że zgodnie z opinią Konsultanta Krajowego w dziedzinie diabetologii do tej samej grupy leków (analogi GLP-1) należą również dostępne na rynku produkty Victoza oraz Rybelsus i mogą one stanowić alternatywną technologię medyczną dla produktu Ozempic.

Aby załagodzić sytuację, ministerstwo wydało zgody na import interwencyjny, czyli sprowadzenie leku z zagranicy dla wnioskujących hurtowni farmaceutycznych, co oznacza, że na rynku może być dostępny także produkt Ozempic w obcojęzycznych opakowaniach.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum