• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: ponad 3 tys. pracowników administracji publicznej ścigało się z cukrzycą

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2019 21:30

W wybranych instytucjach administracji państwowej zorganizowane zostały akcje bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi. Działania odbyły się w ramach 3. edycji ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej ''Razem ścigamy się z cukrzycą''.

Warszawa: ponad 3 tys. pracowników administracji publicznej ścigało się z cukrzycą
Akcja cieszyła się zainteresowaniem również wśród kadry zarządzającej. W resorcie pracy i polityki społecznej badaniu poddała się minister Elżbieta Rafalska. Fot. Materiały prasowe

Badania poziomu cukru we krwi przeprowadzono w listopadzie wśród pracowników Parlamentu, GUS-u oraz pięciu ministerstw: Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wiele osób, które skorzystało z badań nie było świadomych, w jak prosty i nieinwazyjny sposób dokonuje się pomiaru cukru, jak często powinno się je powtarzać i jakie są normy. Część z nich nigdy wcześniej nie wykonywała takich badań. Dla niektórych zaskoczeniem było, że można je wykonywać nie tylko na czczo, ale nawet zaraz po posiłku.

Podczas akcji badań, pracownicy mogli obejrzeć także wystawę prezentującą 6 najczęstszych i zarazem najpoważniejszych powikłań cukrzycy, takich jak: powikłania sercowo-naczyniowe (zawał serca, udar mózgu, choroba niedokrwienna serca), niewydolność nerek (nefropatia), choroby oczne (retinopatia, jaskra), stopę cukrzycową i neuropatię. Uczestnicy mogli także zobaczyć z bliska, jak wygląda serce po zawale, mózg po udarze, czy zaawansowane stadium stopy cukrzycowej.

Było to możliwe dzięki manekinom, które prezentowały chore narządy odwzorowane w skali 1:1. Wiele osób było zdziwionych, że nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do tak poważnych powikłań. Część pracowników nie wiedziała także, że główną przyczyną zwiększonej śmiertelności są choroby układu sercowo-naczyniowego, ponieważ cukrzyca nie jest powszechnie łączona z powikłaniami kardiologicznymi.

Oprócz wystawy i akcji pomiaru poziomu cukru we krwi, każdy uczestnik mógł zapoznać się ze statystykami i ciekawostkami na temat powikłań cukrzycowych, a także porozmawiać o cukrzycy z organizatorami, pielęgniarkami czy edukatorami diabetologicznymi. Uczestnicy otrzymali także raport ''Cukrzyca. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?'', który był dopełnieniem informacji przekazywanych podczas wydarzenia.

- Akcje edukacyjne takie jak ta są niezwykle istotne, gdyż profilaktyka, pełni ważną rolę w zapobieganiu cukrzycy i jej powikłaniom. Jednak oprócz profilaktyki i regularnych badań poziomu glukozy we krwi niezwykle ważna jest także edukacja diabetologiczna na temat odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, a dla chorych także dostęp do bezpiecznych, nowoczesnych terapii. Obecnie dostępne są już takie terapie, które mają udowodnioną skuteczność w redukcji ryzyka najcięższych, prowadzących do śmierci powikłań sercowo-naczyniowych - niestety w naszym kraju nie są one refundowane - komentuje dr Alicja Milczarczyk, diabetolog z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA w Warszawie.

Najwięcej badań przeprowadzono w Ministerstwie Finansów i Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju - łącznie ponad 1/3 osób wśród wszystkich przebadanych. Do badań najchętniej przystępowali pracownicy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia - w tych jednostkach przebadało się kolejno aż 60 proc. oraz 50 proc. osób biorąc pod uwagę wszystkich pracowników danego resortu.

Najmniej nieprawidłowych wyników odnotowano w Ministerstwie Sportu i Turystyki, z kolei najwięcej - w Ministerstwie Finansów oraz Głównym Urzędzie Statystycznym (średnio 5 proc. pracowników danej jednostki). Najwyższy wynik poziomu cukru we krwi wyniósł 300 mg/dl - każda osoba z nieprawidłowym wynikiem została skierowana przez pielęgniarki na konsultacje lekarską.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum