Warszawa: Polska dołączyła do globalnego programu edukacyjnego w cukrzycy

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2019 16:11

Polska, jako pierwszy kraj w Europie Centralnej, oficjalnie przystąpiła w poniedziałek (25 listopada) do międzynarodowego programu edukacyjnego dotyczącego cukrzycy Cities Changing Diabetes (CCD).

 Warszawa: Polska dołączyła do globalnego programu edukacyjnego w cukrzycy
Podczas inauguracji programu Cities Changing Diabetes w Polsce; FOT. Materiały prasowe

W uroczystej inauguracji tego przedsięwzięcia w naszym kraju wzięli udział, m.in. księżniczka Królestwa Danii Maria Elżbieta oraz minister zdrowia i osób starszych Danii Magnus Heunicke.

Program Cities Changing Diabetes (CCD) działa od 2014 roku. Jego inicjatorami są: University College London, Steno Diabetes Center Copenhagen oraz firma Novo Nordisk, których przedstawiciele  uczestniczyli w warszawskiej inauguracji programu.

Tym edukacyjnym przedsięwzięciem objęto dotychczas ponad 130 milionów osób w 25 miastach, takich, jak między innymi: Meksyk, Szanghaj, Kopenhaga, Rzym, Houston, Johannesburg, Buenos Aires. Polska przystąpiła do tego programu jako pierwszy kraj w Europie Centralnej.

- Miasta wpływają na to, jak ludzie żyją, jedzą i spędzają czas wolny. Rozwój aglomeracji, jej dynamika i tempo przyczyniają się do zmiany stylu życia mieszkańców, co w konsekwencji, niestety, również przekłada się na rozwój chorób cywilizacyjnych - wyjaśniają inicjatorzy programu.

Eksperci zaangażowani w tworzenie programu CCD wskazują, że „wzrost globalnego poziomu zachorowalności na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, można przypisać wyższemu poziomowi urbanizacji, starzeniu się populacji i niezdrowemu stylowi życia. Odpowiedzią na wyzwania współczesnych aglomeracji miejskich jest globalny program Cities Changing Diabetes”.

W Polsce w ramach programu CCD została powołana Rada Naukowa, która wprowadzi do publicznej debaty kwestię zdrowia mieszkańców współczesnych miast. W jej skład wchodzą wybitni klinicyści, eksperci oraz przedstawiciele samych pacjentów. Inicjatorzy Programu w Polsce podpisali w czerwcu 2019 roku Partnerstwo na rzecz zdrowych miast. Rozpoczęto też przygotowania do przeprowadzenia ankiety wśród nauczycieli, którzy docierają do dzieci i młodzieży z edukacją i wiedzą na temat cukrzycy i profilaktyki. Celem ankiety jest zbadanie:

• Świadomości nauczycieli na temat cukrzycy
• Czynników ryzyka cukrzycy
• Osobistych doświadczeń nauczycieli w zetknięciu się z cukrzycą wśród dzieci.

Celem programu CCD jest zaprojektowanie skutecznych interwencji, które ograniczą epidemiczny przyrost zachorowań na cukrzycę i otyłość, jej główny czynnik ryzyka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum