• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W woj. śląskim otwarto nowy oddział diabetologii. Drugi w regionie

Autor: oprac. JPP • Źródło: Mat. prasowe06 września 2021 14:45

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej w poniedziałek, 6 września, otwarto nowy Oddział Diabetologii. To drugi taki oddział w woj. śląskim.

  • W woj. śląskim do tej pory działał tylko jeden oddział diabetologiczny. W poniedziałek, 6 września, otwarto drugi w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej
  • Ordynatorem oddziału jest Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Diabetologii, p.o. dyrektor ZCO – dr n. med. Tomasz Szczepanik, który podczas konferencji otrzymał medal 40-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
  • Dodajmy, że WHO nazwała cukrzycę pierwszą niezakaźną epidemią. Choroba ta dotyka coraz większej liczby osób. Mieszkańcy województwa śląskiego chorują na nią najczęściej w Polsce - aż 113 os. na 1000 chorych to Ślązacy. 

W woj. śląskim otwarto dziś nowy oddział diabetologii

Jak przypominają przedstawiciele Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, w którym w poniedziałek, 6 września, otwarto nowy oddział diabetologii, tylko w 2020 roku na cukrzycę chorowało niemal trzy miliony Polaków, w tym co czwarta osoba powyżej 60. roku życia.

- Najwięcej zachorowań odnotowuje się na Śląsku, gdzie wykonuje się także najwięcej amputacji w następstwie stopy cukrzycowej - przypominają. 

Nowy oddział diabetologii w ZCO powstał dzięki kontraktowi z NFZ.

- Dzięki bliskości innych oddziałów szpitalnych oraz wykwalifikowanej kadrze, jesteśmy w stanie pomóc chorym na każdy rodzaj cukrzycy – typu I, II, ciążowej oraz inne, specyficzne typy. Oprócz skutecznego leczenia, naszym filarem jest przede wszystkim edukacja pacjenta – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, ordynator Oddziału i Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Diabetologii.

Drugi taki oddział w województwie śląskim

Nowa diabetologia w Dąbrowie Górniczej to drugi taki oddział w województwie śląskim.

– Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która z roku na rok dotyka coraz większej części naszego społeczeństwa, dlatego bardzo zależało nam, aby oddział diabetologii powstał w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Zwieńczeniem tych starań jest dzisiejsze otwarcie naszego, jednego z dwóch w województwie, oddziałów diabetologii, który prowadzony będzie przez dr Tomasza Szczepanika, konsultanta wojewódzkiego tej specjalizacji. To gwarancja dostępu naszych mieszkańców do specjalistów i bardzo dobrej opieki – komentowała Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Jak wskazują przedstawiciele ZCO pacjenci Oddziału Diabetologii mogą liczyć na fachowe wsparcie szeregu doświadczonych specjalistów, którzy pomogą przygotować się do zmian, jakie cukrzyca wprowadza do życia chorego.

- Dietetyk kliniczny wyjaśni, jak należy odżywiać się po wyjściu ze szpitala, a także pomoże ułożyć odpowiednią dietę. Psycholog obecny na oddziale pomoże oswoić się z chorobą, a edukatorzy diabetologiczni podzielą się swoimi radami i doświadczeniem w walce z cukrzycą - podkreślają.

– Zdajemy sobie sprawę, że cukrzyca zmienia dotychczasowe życie o 180 stopni. Dlatego zależy nam, aby pacjent, który wychodzi ze szpitala do domu, posiadał komplet informacji na temat dalszego leczenia, badania, kontroli poziomu cukru w organizmie oraz żywienia i zdrowych nawyków. To dla nas i naszych pacjentów bardzo ważne – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik. 

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej otwarto 6 września oddział diabetologii Mat. prasowe
W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej otwarto 6 września oddział diabetologii Mat. prasowe

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum