• PARTNER SERWISUpartner serwisu

W cukrzycy niezwykle ważna jest profilaktyka

Autor: PAP • Źródło: PAP09 czerwca 2021 19:20

Cukrzyca, jak mało która choroba, pokazuje znaczenie profilaktyki i zdrowego trybu życia - podkreślił w środę na posiedzeniu Rady ds. Ochrony Zdrowia prof. Piotr Czauderna .

W cukrzycy niezwykle ważna jest profilaktyka
W stulecie odkrycia insulina w czasie posiedzenia Rady ds. Ochrony Zdrowia dyskutowano o cukrzycy. Fot. Arch. PTWP
  • Podczas posiedzenia Rady ds. Ochrony Zdrowia wskazywano na znaczący wzrost zachorowań na cukrzycę wśród najmłodszych Polaków
  • Profilaktyka w zakresie cukrzycy u dzieci, walki z nadwagą, powinna być jednym z najważniejszych zadań w edukacji społecznej - podkreślała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych
  • Moment, kiedy pojawia się podwyższony poziom cukru we krwi, znacznie wyprzedza, niekiedy o lata, czas, w którym pojawiają się objawy dlatego badania profilaktyczne są tak ważne – wskazywał prof. Czauderna


Według szefowej KPRP Grażyny Ignaczak-Bandych profilaktyka cukrzycy u dzieci to jedno z głównych zadań w edukacji społecznej.

W stulecie odkrycia insuliny

W środę odbyło się posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie RP.

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych zaznaczyła w rozmowie z dziennikarkami po posiedzeniu Rady, że debata dotyczyła kwestii profilaktyki i leczenia cukrzycy.

- Dzisiejsze spotkanie wypadło w stulecie odkrycia insuliny, więc bardzo dobrze wpisuje się w tę datę. Pokazuje też, jak wielki postęp nastąpił w leczeniu cukrzycy - powiedziała Ignaczak-Bandych.

Zaznaczyła, że w posiedzeniu Rady wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń pacjentów chorujących na cukrzycę, którzy podkreślali, że nastąpiła znacząca poprawa w jakości świadczeń zapewnianych przez państwo polski w tym zakresie.

Ignaczak-Bandych dodała, że podczas posiedzenia wskazywano na znaczący wzrost zachorowań na cukrzycę wśród najmłodszych Polaków.

- O kilkaset procent, jeśli chodzi o małe dzieci, które z problemami cukrzycowymi wchodzą już w okres przedszkolny i szkolny, co jest wyzwaniem społecznym, rodzinnym a nie tylko medycznym. My tym tematem też będziemy się zajmować - zapowiedziała szefowa prezydenckiej kancelarii.

Profilaktyka jednym z najważniejszych zadań

Ignaczak-Bandyk podkreśliła, że kwestia profilaktyki cukrzycy u dzieci, walki z nadwagą, powinna być jednym z najważniejszych zadań w edukacji społecznej. - I my się w taką edukację będziemy starali włączyć - zaznaczyła.

Szef Rady ds. Ochrony Zdrowia prof. Czauderna zaznaczył, że około 8 proc. polskiej populacji choruje na cukrzycę. - To jest między dwa a trzy miliony osób, z czego 20-30 proc. nie wie, że na cukrzycę choruje, to jest około 700 tys. osób - mówił ekspert.

Z tego względu - podkreślał prof. Czauderna - bardzo istotna jest wczesna diagnostyka i oznaczanie poziomu glukozy we krwi przy okazji badań kontrolnych.

- W tej chwili są dość ścisłe kryteria, kiedy należałoby to robić. Mam nadzieję, że uda się to upowszechnić i że z inicjatywy Rady i Kancelarii Prezydenta uda się takie badania troszkę narzucić, by zwiększyć odsetek wykrytych przypadków cukrzycy - powiedział szef prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia.

Dopytywany powiedział, że może się to dziać zarówno przez tzw. bilanse zdrowotne, które zapowiedział już rząd w ramach Krajowego Planu Odbudowy, jak i poprze włączenie takich badań do medycyny pracy w szerszy sposób niż to jest obecnie, a także przygotowanie wytycznych dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

- To jest generalnie zadanie dla POZ-ów, w jakich sytuacjach i jak często to badanie należałoby przeprowadzać. Częstość tej kontroli zależy od obecności bądź nie innych czynników ryzyka, jak na przykład otyłość, czyli wskaźnik BMI powyżej 25, czy też uwarunkowania dziedziczne bądź niska aktywność fizyczna - powiedział prof. Czauderna.

Prowadzi do powikłań

Jak podkreślił prof. Czauderna, największym zagrożeniem jest to, że cukrzyca prowadzi do rozwoju wielu poważnych powikłań.

- Moment, kiedy pojawia się podwyższony poziom cukru we krwi, znacznie wyprzedza, niekiedy o lata, moment, w którym pojawiają się objawy i chorzy są w stanie zauważyć, że coś z nimi jest nie tak. Z tego względu badanie profilaktyczne są bardzo ważne - powiedział.

Dodał: - Cukrzyca, jak mało która choroba, pokazuje znaczenie i konieczność działań profilaktycznych, które koncentrują się na zdrowym trybie życia. Te działania są wspólne dla wielu chorób: nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, dla cukrzycy właśnie a rosnący odsetek chorych z cukrzycą wynika z tego, jak żyjemy, co jemy, ile i czy się ruszamy; z tego, że rośnie odsetek osób z nadwagą i otyłością.

Profesor wskazał, że podczas posiedzenia członkowie Rady starali się też zidentyfikować problemy, z którymi środowisko pacjentów ma do czynienia.

- Niekiedy są to drobne kwestie, które nie wymagają bardzo kosztownych działań. W 2019 r. włączono do refundacji nowe leki przeciwcukrzycowe. To był krok, na który środowisko pacjentów bardzo długo czekało - powiedział prof. Czauderna.

Jak dodał, pozostały natomiast drobne sprawy, jak choćby refundacja igieł jednorazowych, za pomocą których chorzy wstrzykują sobie insulinę czy też brak nowoczesnych metod monitorowania glikemii u dorosłych. - To jest też jeden z postulatów zgłaszanych prze środowisko pacjentów - dodał prof. Czauderna.

Zaznaczył, że ogromnym problemem jest brak nowoczesnych metod leczenia stopy cukrzycowej. - To jest problem, który nadal w Polsce jest nierozwiązany. Zostały przygotowane pewne propozycje rozwiązań i myślę, że będziemy pracowali z Ministerstwem Zdrowia, żeby te propozycje zostały wdrożone - powiedział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum