• PARTNER SERWISUpartner serwisu

W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 mln osób. Połowa z nich nie jest nawet zdiagnozowana

Autor: • Źródło: PAP27 września 2022 12:42

Szacuje się, że w Polsce choruje na cukrzycę ponad 3 mln osób. Ogromna większość, bo ponad 90 proc., ma cukrzycę typu 2 – przekazała we wtorek, 27 września, w komunikacie Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie".

W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 mln osób. Połowa z nich nie jest nawet zdiagnozowana
W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 mln osób. Fot. Shutterstock
  • W Polsce choruje na cukrzycę ponad 3 mln osób. Jak podkreśla Federacja — połowa z chorych na cukrzycę nie jest w ogóle zdiagnozowana, a więc się nie leczy w tym kierunku 
  • — Specjaliści medycyny rodzinnej od lat szkolą się, podnoszą swoje kwalifikacje i potrafią leczyć tę przewlekłą, nieuleczalną chorobę nowocześnie, zgodnie ze standardami europejskimi. Warunek jest tylko jeden — pacjent musi przyjść do lekarza — możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie 
  • Cukrzyca jest poważną, przewlekłą i nieuleczalną chorobą, a niezdiagnozowana bądź źle leczona, niestety, niszczy organizm

Porozumienie Zielonogórskie: w Polsce choruje na cukrzycę ponad 3 mln osób

Połowa z chorych na cukrzycę — zaznaczyła Federacja — nie jest w ogóle zdiagnozowana, a więc się nie leczy.

— Specjaliści medycyny rodzinnej od lat szkolą się, podnoszą swoje kwalifikacje i potrafią leczyć tę przewlekłą, nieuleczalną chorobę nowocześnie, zgodnie ze standardami europejskimi. Warunek jest tylko jeden — pacjent musi przyjść do lekarza — czytamy w komunikacie.

Objawy cukrzycy są dość charakterystyczne — częste oddawanie moczu, nienaturalnie duże pragnienie, utrata wagi ciała, częste uczucie głodu, nietypowa suchość skóry, trudno gojące się rany.

To stanowi podstawę do konsultacji lekarskiej i zlecenia pacjentowi badań, przede wszystkim poziomu cukru we krwi.

— Od tego zaczynamy, ale pacjenta czeka szereg badań, które możemy wykonać w poradniach POZ. Specjaliści medycyny rodzinnej potrafią skutecznie i nowocześnie leczyć cukrzycę. Każdy z nas ma w swojej praktyce wielu diabetyków, których wspieramy w procesie leczenia — wyjaśniła cytowana w komunikacie Anna Osowska, lekarz POZ, prezeska Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców "Porozumienie Zielonogórskie".

W komunikacie podkreślono, że cukrzyca jest poważną, przewlekłą i nieuleczalną chorobą, a niezdiagnozowana bądź źle leczona — niszczy organizm. Może prowadzić do utraty lub pogorszenia wzroku, niewydolności nerek, amputacji nóg, zawałów serca i udarów mózgu. Niszczy serce, nerwy i naczynia krwionośne. Może również prowadzić do śmierci.

— Pacjenci muszą stale kontrolować i obserwować swój organizm. Z cukrzycą trzeba nauczyć się żyć, ale niezbędna jest odpowiednia, regularna dieta, codzienna aktywność fizyczna, dobrze dobrane leki. Pacjent nie zostaje z tą chorobą sam. Specjaliści medycyny rodzinnej diagnozują, edukują, leczą — tłumaczyła ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, specjalistka medycyny rodzinnej dr Agata Sławin.

Osoby z cukrzycą prawie dwukrotnie częściej umierają z powodu COVID-19

Jak wskazuje Federacja, chorzy na cukrzycę muszą nauczyć się odczytywać sygnały wysyłane przez organizm, np. wzmożone pragnienie, nadmierną senność, pocenie się, zmęczenie, nudności, przyspieszone tętno.

Mogą one świadczyć o przecukrzeniu lub, przeciwnie, niedocukrzeniu. Tym samym ważna jest ciągła kontrola poziomu cukru we krwi, częste wykonywanie badań, dbanie o właściwą dietę i kontrolowanie masy ciała.

Lekarze podkreślili, że właśnie w dobie pandemii COVID-19 szczególnie zagrożeni byli chorzy na cukrzycę.

Osoby z cukrzycą prawie dwukrotnie częściej umierają z powodu COVID-19 i prawie trzy razy częściej są w stanie krytycznym lub ciężkim w porównaniu z osobami, które na nią nie chorują.

Specjaliści medycyny rodzinnej z Federacji we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków od 2010 r. prowadzą także ogólnopolski program edukacyjny "Szkoła Cukrzycy".

Spotkania edukacyjne prowadzone są przez lekarzy POZ oraz lekarzy współpracujących z oddziałami Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

W ramach "Szkoły Cukrzycy" odbywa się 8 spotkań z diabetykami i ich rodzinami, zakończonych testem wiedzy.

Celem tej inicjatywy jest edukacja nie tylko chorych, ale także członków ich rodzin, jak również wsparcie lekarzy rodzinnych w ich codziennej pracy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum