• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Uszkadza wzrok, nerki, serce, układ krwionośny i nerwowy. Lekarze rodzinni ostrzegają

Autor: oprac. JKB • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia12 listopada 2022 08:00

Na cukrzycę w Polsce cierpi blisko 3 mln osób. Szacuje się, że kolejny milion nie wie, że choruje. Dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej ostrzega tymczasem, że choroba uszkadza wzrok, nerki, serce, układ krwionośny i nerwowy. Jest przyczyną zawałów serca, udarów mózgu, amputacji nóg. Objawy cukrzycy mogą zmylić.

Uszkadza wzrok, nerki, serce, układ krwionośny i nerwowy. Lekarze rodzinni ostrzegają
Uszkadza wzrok, nerki, serce, układ krwionośny i nerwowy. Lekarze rodzinni ostrzegają Fot. AdobeStock
 • W Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób, a milion o tym jeszcze nie wie
 • Wiele osób nie wykonuje podstawowych badań profilaktycznych, ignorują przy tym pierwsze objawy choroby
 • - Cukrzyca to wymagająca choroba, pacjent musi się jej nauczyć. Potrzebna jest pomoc dietetyka, fizjoterapeuty - całego zespołu - zaznaczyła dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, specjalistka medycyny rodzinnej

Lekarze rodzinni ostrzegają przed cukrzycą

To poważna i bardzo podstępna choroba - cukrzyca to epidemia XXI wieku. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią co najmniej 3 mln osób, ale milion jeszcze o tym nie wie. Jak to możliwe? Wiele osób nie zgłasza się na czas do lekarza, nie wykonuje badań profilaktycznych, które mogłyby wykryć cukrzycę. I ignoruje sygnały, które wysyła organizm. A nieleczona cukrzyca jest śmiertelnie groźną chorobą, o czym przypomina Porozumienie Zielonogórskie.

- Powoduje poważne powikłania - uszkadza wzrok, nerki, serce, układ krwionośny i nerwowy. Jest przyczyną zawałów serca, udarów mózgu, amputacji nóg. Cukrzyca to poważna choroba cierpi na nią coraz więcej osób, często młodych, aktywnych zawodowo. To dla wielu osób szok. A przecież można jej zapobiec, wykryć na wczesnym etapie - powiedziała dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, specjalistka medycyny rodzinnej cytowana w komunikacie.

Ekspertka wyjaśniła, że cukrzyca nawet 10 lat może rozwijać się potajemnie, "tlić się" zanim ujawni się w postaci pełnoobjawowej choroby. Aby temu zapobiec, w poradniach POZ lekarze mają do dyspozycji programy profilaktyczne - CHUK czy 40 PLUS lub po prostu badania dla pacjenta, który co najmniej raz w roku powinien odwiedzić swojego lekarza rodzinnego. Szczególnie zagrożeni są pacjenci z nadwagą lub otyli - kobiety, które w pasie mają 80 cm i więcej oraz mężczyźni z obwodem pasa 94 cm i więcej.

- To świadczy o tym, że jest zbyt dużo tkanki tłuszczowej trzewnej - najbardziej niebezpiecznej dla zdrowia. Bo to nie jest niewinny, nadmierny tłuszczyk. To tkanka, która produkuje substancje hormonalne, a one blokują działanie insuliny powodując, że nie jest możliwe wprowadzenie cukru, glukozy do komórek. I ten zbyt wysoki cukier utrzymuje się we krwi, narasta i prowadzi do cukrzycy - podkreśliła dr Agata Sławin.

Pierwsze objawy cukrzycy

Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Zaniepokoić powinno nas:

 • przewlekłe zmęczenie,
 • zmiany skórne,
 • zbyt sucha skóra, 
 • trudno gojące się rany,
 • suchość w jamie ustnej,
 • nadmierne pragnienie,
 • częste oddawanie moczu,
 • utrata wagi ciała.

Nie są to charakterystyczne objawy, dlatego pacjenci często je bagatelizują i trafiają do lekarza, gdy choroba już niszczy organizm, czasem nawet od lat. A wystarczyłoby raz w roku odwiedzić specjalistę medycyny rodzinnej i wykonać proste badania - oznaczenie poziomu cukru we krwi, szczególnie osoby z nadwagą i otyłe.

Cukrzycę z powodzeniem mogą leczyć specjaliści medycyny rodzinnej, ale najważniejsza - zaraz po diagnostyce, jest edukacja chorego na cukrzycę pacjenta.

- Cukrzyca to wymagająca choroba, pacjent musi się jej nauczyć. Potrzebna jest pomoc dietetyka, fizjoterapeuty - całego zespołu. Takie możliwości daje opieka koordynowana, ale wprowadzenie tego programu wymaga czasu. Dopiero w kilkumiesięcznej perspektywie będziemy mogli zaoferować chorym na cukrzycę bardziej kompleksową opiekę - podkreśliła dr Agata Sławin.

Jak wyjaśnia PZ, w Polsce cukrzyca jako bezpośrednia przyczyna śmierci powoduje trzykrotnie więcej zgonów niż wypadki drogowe.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum