• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Uniwersytet testuje nowy suplement. Naukowcy szukają chętnych do badań

Autor: oprac. JKB • Źródło: Radio Lublin, Rynek Zdrowia05 października 2022 18:00

Badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zamienili jabłka i kiwi w suplement, który pomoże pacjentom z chorobami metabolicznymi. Teraz szukają chętnych do testowania kapsułek.

Uniwersytet testuje nowy suplement. Naukowcy szukają chętnych do badań
Naukowcy z UP w Lublinie szukają chętnych do testowania suplementu. Fot. AdobeStock
  • Preparat przygotowany na bazie gniazd nasiennych, skórek jabłek i polskich owoców kiwi ma wspomóc terapię chorób metabolicznych, np. cukrzycy czy dny moczanowej
  • Twórcy suplementu szukają obecnie chętnych do przetestowania tego preparatu – plan badawczy jest przewidziany na dwa miesiące, o czym informuje Radio Lublin
  • Uczestnicy będą wysyłani na bezpłatne, przekrojowe badania krwi, a także otrzymają analizę składu ciała i przejdą wywiad żywieniowy – przypomina rozgłośnia

Badacze stworzyli suplement

Jak podaje Radio Lublin, naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina szukają chętnych osób do przetestowania suplementu otrzymanego z gniazd nasiennych, skórek jabłek i polskich owoców kiwi. Wspomniany preparat ma pomóc przy terapii chorób metabolicznych.

Prof. Ewa Solarska z Katedry Biotechnologii, Mikrobiologii i Żywienia Człowieka z UP podkreśliła, że do badań zostały wybrane owoce ekologiczne.

- Dlatego, że jabłka wymagają bardzo częstych zabiegów ochrony chemicznej. Są to środki bardzo niekorzystne dla zdrowia człowieka i one kumulują się w jabłku, a szczególnie w skórce. Chcę powiedzieć, że właśnie skórka należy do tych części jabłka, które zawierają najwięcej związków korzystnych dla zdrowia człowieka – nawet od 10- do 15-krotnie większej ilości niż w miąższu jabłka – powiedziała w Radio Lublin.

Co ważne, suplement będzie podawany w formie kapsułek – choć badacze zachęcają do spożywania owoców i warzyw, ale są osoby, które nie jedzą tych produktów, dlatego preparat w tej formie może być pomocną alternatywą. Naukowcom zależy na pozytywnych efektach, m.in. w postaci poprawy wskaźników biochemicznych krwi.

Poszukiwani chętni do testów

Prof. Solarska w rozmowie z Radio Lublin podkreśliła, że w jabłkach są m.in. związki działające przeciwzapalnie, które utrzymują naczynia krwionośne i przewód pokarmowy w dobrym stanie. Kiwi wzmacnia system immunologiczny i odporność.

Naukowcy szukają chętnych osób dorosłych do testowania wspomnianego suplementu. Powinny to być osoby mające z problem z cholesterolem, trójglicerydami czy podwyższonym cukrem, ale nie mogą to być osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą, co wyjaśnia Radio Lublin.

- Warto do nas przyjść choćby po to, żeby się przebadać. Wysyłamy na bezpłatne badania, dosyć przekrojowe, krwi. Robimy analizę składu ciała, wywiad żywieniowy. Ci ochotnicy na finał, jeśli podejmą suplementację, mogą też bezpłatnie skorzystać z naszych porad dietetycznych. Łącznie ten pakiet, gdyby go wycenić, jest warty ok. tysiąca złotych. My w związku z programem proponujemy ten pakiet bezpłatnie – zachęcił w rozgłośni prof. Paweł Glibowski, kierownik poradni dietetycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Zgodnie z planem badawczym należy zażywać dwie kapsułki dwa razy dziennie przez dwa miesiące. Chętni mogą się zgłaszać pod numer: 507 738 171.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum