• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Tych leków na cukrzycę nie będzie w aptekach. Przerwy w dostawach potrwają kilka miesięcy

Autor: • Źródło: PAP31 stycznia 2023 16:48

Na stronach Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) opublikowano w styczniu 2023 roku informację o tymczasowych ograniczeniach dostaw insulin RAPID, BASAL i COMB 25.

Tych leków na cukrzycę nie będzie w aptekach. Przerwy w dostawach potrwają kilka miesięcy
Tymczasowe ograniczenia dostaw leków dla cukrzyków. URPL ostrzega Fot. AdobeStock

 

Cukrzyca. Ograniczenia dostaw trzech insulin. URPL ostrzega

W komunikacie skierowanym do fachowych pracowników ochrony zdrowia podano, że firma Sanofi - działając w porozumieniu z Europejską Agencją Leków i Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - informuje o tymczasowym ograniczeniu dostaw w Polsce produktów leczniczych:

  • INSUMAN RAPID (insulina ludzka) 100 j.m./ml roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu;
  • INSUMAN BASAL (insulina ludzka) 100 j.m./ml zawiesina do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu oraz
  • INSUMAN COMB 25 (insulina ludzka) 100 j.m./ml zawiesina do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu.

Wyjaśniono, że w ciągu ostatnich miesięcy w miejscu wytwarzania wystąpiły problemy produkcyjne związane z liniami napełniającymi, co spowodowało tymczasowe ograniczenia dostaw produktów.

Dla produktów leczniczych: INSUMAN BASAL i INSUMAN COMB 25 spodziewane są okresowe przerwy w dostawach od lutego do września 2023, zaś INSUMAN RAPID jest tymczasowo wstrzymany w obrocie od stycznia do końca października 2023.

W informacji wskazano, że nie należy włączać nowych pacjentów do leczenia jednym z produktów INSUMAN, którego dotyczą ograniczenia (Basal, Rapid, Comb 25), a u pacjentów leczonych należy zastosować odpowiednie alternatywne insuliny.

Przerwanie leczenia insuliną - jak zaznaczono - może potencjalnie zagrażać życiu. Dlatego też w celu uniknięcia hiperglikemii i ciężkich powikłań konieczne jest zastosowanie innego preparatu insuliny.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum