• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Trzydniowe obchody Światowego Dnia Cukrzycy w parlamencie. Choruje na nią ponad 3 mln osób w Polsce

Autor: PAP • Źródło: PAP16 listopada 2021 11:06

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy posłanka Ewa Kołodziej (KO) zainaugurowała trzydniowe obchody Światowego Dnia Cukrzycy w parlamencie. W Polsce cukrzycę ma ponad 3 mln osób, 5 mln osób jest w grupie ryzyka.

Trzydniowe obchody Światowego Dnia Cukrzycy w parlamencie. Choruje na nią ponad 3 mln osób w Polsce
Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie 16 listopada Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Cukrzyca. W Polsce choruje na nią ponad 3 mln osób, 5 mln osób jest w grupie ryzyka, a około 1 mln osób nie wie nawet, że choruje – przypomniała przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy posłanka Ewa Kołodziej (KO)
  • 16 listopada posłanka zainaugurowała trzydniowe obchody Światowego Dnia Cukrzycy w parlamencie
  • Senatorowie, posłowie i pracownicy Kancelarii Sejmu i Senatu będą mogli zbadać poziom cukru we krwi. W czwartek odbędzie się debata na temat stanu polskiej diabetologii.

Trzydniowe obchody Światowego Dnia Cukrzycy w parlamencie

- W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 mln osób, 5 mln osób jest w grupie ryzyka, a ok. 1 mln osób nie wie nawet, że choruje. Nie przypadkiem cukrzyca nazywana jest pandemią XXI wieku. Na całym świecie na cukrzycę zapadło już ponad 460 mln ludzi, a co każde 8 sekund ktoś, gdzieś na świecie umiera na tę chorobę z powodu jej powikłań  - wyjaśniła Ewa Kołodziej.

Zaznaczyła, że "lepiej zapobiegać niż leczyć, bo choroba pod kontrolą jest dużo mniejszym problemem".

Czytaj: Instrumentariuszka dokończyła operację? Szpital wydał oświadczenie: "Stanowczo dementujemy"

Nowa choroba mocno wpłynie na rynek pracy i liczbę zwolnień lekarskich

Cukrzyca w pandemii

Uczestniczący w konferencji wicemarszałek Senatu Michał Kamiński podzielił się własnym doświadczeniem z walką z tą chorobą. Zaznaczył, że szczególnie w pandemii była ona dodatkowo uciążliwa. Pandemia ograniczyła możliwość aktywności fizycznej, nie sprzyjała zdrowej diecie, ale też psychice.

- Nie mieliśmy w tym czasie ani serca, ani czasu na leczenia i na te badania, które jako cukrzycy powinniśmy robić. Dzisiaj na każdym możliwym szczeblu: parlamentu, lekarzy, środków masowego przekazu przypominamy nie tylko o tym, że cukrzyca jest wielkim problemem, ale przypominamy, by czas uderzyć w dzwonki, bo czas pandemii był złym czasem dla cukrzyków. Jak ktoś zboczył z tej drogi, warto mu przypomnieć, że trzeba wrócić na nią - podkreślił wicemarszałek.

Z kolei prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska przedstawiła osiem postulatów. Wypracowane zostały one przez Forum Ekspertów ds. Cukrzycy powołane w pierwszej połowie 2021 roku, by ocenić bieżącą sytuację w diabetologii, ale też wypracować konkretne rozwiązania, które pomogłyby zapobiegać, ale też leczyć tę chorobę.

Sprawdź: Szpital wstrzyma przyjęcia pacjentów z COVID-19. "Kadra już nie wytrzymuje"

Lista elektronicznych skierowań zostanie poszerzona. Rozporządzenie MZ już po konsultacjach

8 postulatów Forum Ekspertów ds. Cukrzycy

- Po pierwsze chcielibyśmy, by część środków z opłaty cukrowej była przeznaczona na cukrzycy. Chodzi tutaj zarówno o osoby, które już mają zdiagnozowaną cukrzycę, ale także chcielibyśmy, by środki te były przekazane na prewencję, profilaktykę, edukację pacjentów - powiedziała. Podkreśliła w tym kontekście, że w Polsce dostęp do edukacji diabetologicznej jest cały czas na niskim poziomie.

Dlatego istotne jest finansowanie jej przez Narodowy Fundusz Zdrowia i to, aby była dostępna dla wszystkich w formie porady pielęgniarskiej i edukacyjnej (zarówno na poziomie ambulatoryjnym, jak i podstawowej opieki zdrowotnej). Prezes zaznaczyła też, że należy zwiększyć zaangażowanie pielęgniarek diabetologicznych i edukatorów w opiekę nad pacjentem z cukrzycą.

Kolejny postulat, o którym wspomniała prezes PSD, to sukcesywne rozszerzanie dostępu pacjentów do nowoczesnych leków i technologii stosowanych w cukrzycy, zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Brak dostępu do nowoczesnych leków

- W Polsce nie ma jeszcze doskonałego dostępu do nowoczesnych leków i technologii, które bardzo poprawiają życie z cukrzycą, zapobiegają powikłaniom. Nauka idzie do przodu, ale nie wszytko jest jeszcze dostępne dla naszych pacjentów" - powiedziała. Dlatego też - jak kontynuowała, należy zapobiegać powikłaniom cukrzycowym, bo są katastrofalne. Zagrażają zdrowiu, zagrażają życiu, a niestety nie wszystkie są jeszcze dobrze leczone - wyjaśniła.

Dodatkowo, zgodnie z kolejną rekomendacją, należy dostosowywać kryteria dotychczas stosowanych leków do międzynarodowych standardów, dlatego że "w Polsce, kiedy mamy nawet refundację, nie wszystkie leki i technologie są refundowane w takim zakresie, w jakim powinny być"

"W końcu chcielibyśmy, aby elementy opieki farmaceutycznej były wykorzystywane na rzecz wsparcia pacjentów z cukrzycą" - przedstawiła ostatni postulat.

Polecamy: Mimo ubezpieczenia można nie dostać zasiłku chorobowego. Ważna zmiana w ustawie

Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum