×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

To zdaniem badaczy może powstrzymać rozwój cukrzycy typu 2

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP13 czerwca 2023 08:18Aktualizacja: 13 czerwca 2023 09:06

Badanie przeprowadzone na University of Sydney i opublikowane na łamach "British Journal of Sports Medicine" wykazało, że wyższy poziom całkowitej aktywności fizycznej, a zwłaszcza tej o umiarkowanej lub wysokiej intensywności, miał silny związek z niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.

To zdaniem badaczy może powstrzymać rozwój cukrzycy typu 2
Regularna aktywność zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2. Fot. Shutterstock
  • Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego na University of Sydney wynika, że wyższy poziom aktywności fizycznej ma silny związek z niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2
  • Wykazano, że ponad godzina aktywności fizycznej o umiarkowanej/dużej intensywności dziennie wiązała się z 74 proc. niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2
  • - Nasze odkrycie przynosi bardzo obiecujące i pozytywne wiadomości: poprzez aktywny tryb życia można "usunąć" większość nadmiarowego ryzyka cukrzycy typu 2 - powiedziała prof. Melody Ding, jedna z autorek publikacji

Regularna aktywność fizyczna a cukrzyca typu 2

Badanie przeprowadzone na University of Sydney i opublikowane na łamach "British Journal of Sports Medicine" wykazało, że wyższy poziom całkowitej aktywności fizycznej, a zwłaszcza tej o umiarkowanej lub wysokiej intensywności, miał silny związek z niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.

Zdaniem autorów aktywność fizyczna powinna być promowana jako główna strategia zapobiegania cukrzycy typu 2.

W badaniu wzięło udział ponad 59 tys. dorosłych osób, które na początku nosiły na nadgarstkach opaski monitorujące aktywność, a następnie były obserwowane przez okres do siedmiu lat w celu śledzenia ich wyników zdrowotnych. Badacze określili, którzy uczestnicy mają genetycznie uwarunkowane predyspozycje do rozwoju cukrzycy typu 2. Ci, u których ryzyko określono na wysokie, mieli 2,4 razy wyższe ryzyko zachorowania niż osoby z niskim ryzykiem genetycznym.

Ostatecznie okazało się, że ponad godzina aktywności fizycznej o umiarkowanej lub dużej intensywności dziennie wiązała się z 74 proc. niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z uczestnikami, którzy na ćwiczenia poświęcali maksimum 5 minut na dobę. Efekt ten był obecny nawet wtedy, gdy uwzględniono wszelkie inne czynniki ryzyka, w tym ryzyko genetyczne.

Kolejnym przekonującym odkryciem było to, że uczestnicy z wysokim ryzykiem genetycznym, ale należący do kategorii najbardziej aktywnych fizycznie, w rzeczywistości mieli mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę niż ludzie z niskim ryzykiem genetycznym, ale należący do najmniej aktywnej grupy.

- Nie jesteśmy w stanie kontrolować naszego ryzyka genetycznego i historii rodziny, ale nasze odkrycie przynosi bardzo obiecujące i pozytywne wiadomości: poprzez aktywny tryb życia można "usunąć" większość nadmiarowego ryzyka cukrzycy typu 2 - mówi prof. Melody Ding, jedna z autorek publikacji.

Potrzebne nowe wytyczne w walce z chorobami przewlekłymi

Naukowczyni wyjaśnia, że na potrzeby badania jako aktywność o umiarkowanej intensywności określano ćwiczenia powodujące pocenie się i lekką zadyszkę, takie jak szybki marsz i praca w ogrodzie. Z kolei aktywność o wysokiej intensywności rozumiana była jako ruchy powodujące dużą zadyszkę i znaczne przyspieszenie tętna: bieganie, taniec, jazdę na rowerze pod górę lub w szybkim tempie oraz np. kopanie w ogrodzie.

Autorzy badania określają także, że cukrzyca pozostaje jednym z najważniejszych globalnych problemów zdrowia publicznego. W 2021 roku na całym świecie żyło 537 milionów dorosłych z tam chorobą.

- Także w rodzinie mojego ojca jest historia cukrzycy typu 2, więc uzyskane przez nas wyniki są dla mnie i moich bliskich niezwykle pokrzepiające. Jako już aktywna osoba mam teraz dodatkową motywację do prowadzenia aktywnego stylu życia - mówi Ding.

- Mam nadzieję, że to badanie dostarczy decydentom odpowiedzialnym za zdrowie publiczne informacji potrzebnych do opracowania nowych wytycznych, które pomogą w zapobieganiu chorobom przewlekłym - podsumowuje. - Cieszę się, że mogę uświadomić ludziom, że aktywność fizyczna dosłownie poprawia zdrowie, szczególnie w przypadku osób z wysokim ryzykiem genetycznym. Jeśli w twojej rodzinie występowała cukrzyca typu 2, dziś jest dzień, aby zacząć być aktywnym fizycznie. A jeśli nie występowała, to również.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum