• PARTNER SERWISUpartner serwisu

To ma być rewolucja w POZ. Lekarz rodzinny zleci szerszą diagnostykę, wejdzie opieka koordynowana

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia20 czerwca 2022 17:30

Podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski i prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej przedstawili założenia reform w podstawowej opiece zdrowotnej. Potwierdzili informacje o rewolucyjnych zmianach w POZ. Mają one polegać głównie na zwiększeniu liczby badań zlecanych przez lekarzy POZ oraz stopniowym wprowadzaniu opieki koordynowanej.

To ma być rewolucja w POZ. Lekarz rodzinny zleci szerszą diagnostykę, wejdzie opieka koordynowana
Prof. Agnieszka Mastalerz-MIgas szczegółowo opisała zmiany w POZ. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Od 1 lipca lekarze POZ uzyskają możliwość zlecania dodatkowych ośmiu badań diagnostycznych, na które dotąd mogli kierować wyłącznie specjaliści
  • Od 1 października (takie są założenia) w POZ rozpocznie się stopniowe wprowadzanie opieki koordynowanej. Ma być rozłożone na lata.
  • Lekarze POZ uzyskają możliwość zlecenia kolejnych badań i konsultacji z lekarzem specjalistą
  • Według założeń wprowadzenie tych zmian ma zmniejszyć kolejki do specjalistów

POZ. Więcej badań diagnostycznych od 1 lipca

Jak podkreśliła prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, w ramach reformy w opiece zdrowotnej lekarze POZ uzyskają możliwość zlecania nowych badań laboratoryjnych. Chodzi o badania stosowane w diagnostyce częstych schorzeń z jakimi pacjenci udają się do lekarzy POZ.

Pacjenci nie będą musieli czekać w kolejce do specjalisty po skierowanie na niektóre badania. Jako przykład konsultant wymieniła diagnostykę różnicową niedokrwistości, diagnostykę chorób wątroby (zakażenie wirusem HCV), czy diagnostykę zaburzeń dyspeptycznych pozwalającą na weryfikację czy pacjent nie jest zakażony Helicobacter pylori.

- Bardzo ważnym elementem z tej listy są tak zwane szybkie testy, które są wykorzystywane w diagnostyce infekcji. Zaproponowaliśmy szybki test CRP do diagnostyki infekcji u dzieci do ukończenia 6 roku życia. Również strep test - to  szybki test wykrywający antygen paciorkowca. To najczęstsze bakteria powodująca bakteryjne zapalenie gardła, znane jako angina. Natomiast przypomnę że 90 proc. infekcji gardła, to są infekcje wirusowe. Po to wykonuje się ten test, żeby ograniczyć niepotrzebną antybiotykoterapię, która nie działa - wyjaśniała konsultant.

Te zmiany wchodzą w życie 1 lipca. Dodatkowe badania będą finansowane odrębnie z tzw. budżetu powierzonego, nie ze stawki kapitacyjnej. Lekarze uzyskają też możliwość kierowania na tomografię komputerową, ale wyłącznie wtedy, gdy zdjęcie rentgenowskie wykaże zmiany wskazujące na konieczność pogłębienia diagnostyki.

Opieka koordynowana. Start 1 października

- Można powiedzieć, że to przygrywka do większych zmian, które nastąpią jesienią - twierdzi konsultant.

1 października w POZ ma bowiem rozpocząć się wchodzenie do POZ szerszej niż dotąd opieki koordynowanej. Jak przypomniała konsultant, idea opieki koordynowanej została zapisana w ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej z roku 2017. Wejście opieki koordynowanej odroczono do 1 października 2021 roku. Wtedy została wprowadzona funkcja koordynatora, ale tylko część placówek wdrożyła to rozwiązanie. Z braku środków ogranicza się ono do wsparcia pacjentów w profilaktyce.

- Natomiast teraz przygotowaliśmy cały pakiet zmian wprowadzających opiekę koordynowaną nad pacjentem w wybranych jednostkach chorobowych - przekonywała konsultant.

Rozwiązanie ma być stopniowo wdrażane od 1 października 2022 r. 

Ma obejmować pacjentów m.in. z najczęstszymi schorzeniami kardiologicznymi, takimi jak: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, migotanie przedsionków. Również pacjentów z cukrzycą, chorobami pulmonoloigicznyi - jak POChP oraz astma, a także z  zakresu endokrynologii, w schorzeniu bardzo częstym, które może leczyć lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, tj. niedoczynności tarczycy.

- Lekarz rodzinny dostanie narzędzia diagnostyczne i wsparcie koordynatora, który jest nową osobą w zespole podstawowej opieki zdrowotnej, a do jego zadań należy umówienie wizyt, ustalenie badań, koordynacja drogi pacjenta w systemie - mówiła profesor.

W ramach opieki koordynowanej lekarz POZ zdiagnozuje pacjenta, ustali rozpoznanie i w sytuacji, kiedy okaże się to potrzebne przeprowadzi konsultację z lekarzem specjalistą, bądź w formie bezpośredniej - wysyłając pacjenta na konsultacje, bądź ten specjalista przyjeżdża do placówki. Możliwe będzie też przeprowadzenie konsultacji w formie minikonsylium lekarz-lekarz, gdzie lekarz POZ porozmawia ze specjalistą na odległość konsultując przypadek pacjenta.

I jeszcze więcej badań

Jak dodała Mastalerz-Migas, koordynacja zakłada bezpośrednią współpracę między podstawową opieką zdrowotną a specjalistami wybranych dziedzin: to kardiologia, diabetologia, pulmonologia, alergologia i endokrynologia.

Jak mówiła konsultant, opieka koordynowana ma przynieść dużą korzyć dla pacjenta, dlatego że w podstawowej opiece zdrowotnej zostanie zdiagnozowany i tam będzie prowadzony.

- Po rozpoznaniu ma ustalany indywidualny plan opieki medycznej, gdzie są zapisane działania jakie przewiduje jego lekarz rodzinny na najbliższe 12 miesięcy. Według tego indywidualnego planu opieki medycznej koordynator pomaga pacjentowi ustalić wizyty, zrealizować badania - wyjaśniała.

Dodała też, że badania, które są przewidziane w POZ w ramach koordynacji opieki nad pacjentem, to badania kardiologiczne, takie jak echo serca, holter nadciśnieniowy, holter EKG, badania dopplerowskie. Również badanie NT-proBNP - bardzo ważny wskaźnik niewydolności serca. To także badania endokrynologiczne oraz biopsja cienkoigłowa, spirometria z próbą rozkurczową.

Jak zaznaczyła prof. Mastalerz-Migas lekarz POZ, który otrzyma tak duże możliwości diagnostyczne, nie musi kierować pacjenta do opieki specjalistycznej, tylko dlatego że nie może zlecić określonego badania.

- Tak bywa teraz, że zatrzymujemy się w którymś momencie, bo po prostu systemowo nie możemy zlecić na przykład echa serca. Pacjent musi trafić do poradni kardiologicznej. Zmiana polega na tym, że pacjent będzie mógł być zdiagnozowany w podstawowej opieki zdrowotnej, a specjalista wkracza jako konsultant w sytuacji, kiedy ta konsultacja jest niezbędna - tłumaczyła.

Jak dodała, przy wdrażaniu opieki koordynowanej ścieżka ambulatoryjnej opieki specjalistycznej pozostaje. Będą z niej korzystali pacjenci wymagający stałej opieki specjalisty.

- Natomiast liczymy na to, że wprowadzanie tych z mian spowoduje, że do AOS będą trafiać pacjenci, którzy rzeczywiście tej opieki potrzebują - mówiła konsultant.

Ja mówiła nam wcześniej konsultant krajowa, zmiany dotyczące opieki koordynowanej będą wprowadzane stopniowo. Jest to proces rozłożony na lata. Nie wszystkie placówki POZ spełnią kryteria realizowania opieki koordynowanej.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum