×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Teraz to lekarz rodzinny skonsultuje pacjenta z kardiologiem i endokrynologiem. Duże zmiany w przychodniach

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP01 kwietnia 2023 11:37Aktualizacja: 01 kwietnia 2023 12:22

Od kwietnia już co trzecia przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w Podlaskiem działa w systemie opieki koordynowanej – podał podlaski NFZ. Od soboty do systemu wchodzi kolejnych 19 placówek. Łącznie jest ich 71. Opieka koordynowana dotyczy m.in. opieki nad pacjentami z cukrzycą, chorobami serca, płuc i schorzeniami endokrynologicznymi.

Teraz to lekarz rodzinny skonsultuje pacjenta z kardiologiem i endokrynologiem. Duże zmiany w przychodniach
Teraz to lekarz rodzinny skonsultuje pacjenta z kardiologiem i endokrynologiem. Duże zmiany w przychodniach Fot. AdobeStock

 

Teraz to lekarz rodzinny skonsultuje pacjenta z kardiologiem i endokrynologiem. Duże zmiany w przychodniach

Opieka koordynowana oznacza, że zamiast u specjalisty, pacjenci z niektórymi chorobami przewlekłymi znajdują opiekę, diagnostykę i leczenie u swojego lekarza rodzinnego. Dotyczy to chorób kardiologicznych, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii. Lekarz rodzinny może się konsultować ze specjalistą.

- Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w sytuacjach medycznie uzasadnionych będzie mógł zlecić pacjentom badania, które do tej pory były w zakresie kompetencji lekarza specjalisty - zaznacza NFZ.

Wymienia, że chodzi np. o pakiet badań tarczycowych (oznaczenia antyTPO, antyTSHR, antyTG), spirometrię i spirometrię z próbą rozkurczową, EKG wysiłkowe, badanie Holter EKG, echo serca przezklatkowe, USG Doppler tętnic szyjnych czy kończyn dolnych i o oznaczenie kreatyniny w moczu.

NFZ przypomina, że placówki POZ do opieki koordynowanej wchodzą dobrowolnie, wcześniej się do tego przygotowują, spełniają warunki związane np. z dostępem do badań diagnostycznych. Muszą mieć odpowiedni personel medyczny, lekarzy o określonych specjalizacjach, także dietetyków. Muszą mieć tzw. koordynatora, czyli osobę, która wspiera pacjentów w ich procesie leczenia poprzez usprawnianie komunikacji pacjenta z lekarzem, przekazywanie pacjentowi informacji. Koordynatorem może być lekarz, ale też pielęgniarka czy rejestratorka.

Od kwietnia nowe przychodnie w opiece koordynowanej w woj. Podlaskim

Szczegółowe listy przychodni, które są w systemie opieki koordynowanej NFZ podaje na swojej stronie internetowej. Od kwietnia przybyły w systemie placówki z Krynkach, Białymstoku, Michałowie, Mońkach, Korycinie, Bielsku Podlaskim, Wasilkowie, Dobrzyniewie Fabrycznym, Suwałkach i w Juchnowcu Górnym.

- Jednym z efektów działań prowadzonych przez Podlaski Oddział NFZ wspólnie z lekarzami POZ z Porozumienia Zielonogórskiego jest np. zakontraktowanie opieki koordynowanej w dwóch placówkach w Suwałkach, gdzie dotychczas taka opieka nie była realizowana. Pacjenci z Suwałk świadczenia opieki koordynowanej otrzymają przy ul. Putry 9 a także przy ul. Waryńskiego 27  - podał NFZ.

- Liczę na to, że placówek medycznych POZ gotowych do realizacji opieki koordynowanej będzie przybywać w województwie podlaskim. Do naszego Oddziału NFZ cały czas wpływają nowe wnioski na realizację tej formy opieki - podkreśla cytowany w komunikacie dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum