×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Te leki na cukrzycę mogą ubocznie wspomagać odchudzanie. Co się dzieje po ich odstawieniu?

Autor: Marianna Lach • Źródło: Rynek Zdrowia/New York Times09 lutego 2023 18:30

Na całym świecie brakuje leków na cukrzycę zawierających semaglutyd. Powód? Osoby chcące schudnąć sięgają po nie, gdyż wspomniana substancja reguluje poziom cukru i insuliny we krwi zmniejszając łaknienie. New York Times opisuje, co może się stać po odstawieniu takich leków.

Te leki na cukrzycę mogą ubocznie wspomagać odchudzanie. Co się dzieje po ich odstawieniu?
Preparat Ozempic wstrzykuje się pod skórę. Fot. Shutterstock
  • W  Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w całej Europie,  z półek aptecznych znikają leki na cukrzycę z semaglutydem, m.in. Ozempic i Wegovy
  • Ponieważ coraz więcej pacjentów sięga po leki przeciwcukrzycowe do innych zastosowań, nastąpił ich niedobór
  • Lekarze twierdzą jednak, że odstawienie tych leków może mieć negatywne skutki – pisze NYT

Odstawienie leków na cukrzycę zawierających semaglutyd a skutki uboczne

W głównym wydaniu New York Timesa ukazał się artykuł, dotyczący reakcji niektórych osób na odstawienie leków na cukrzycę zawierających semaglutyd. Periodyk opisuje kilka przykładów tego, jak czują się leczeni, którzy odstawią wspomniane leki. Stosują je często we wskazaniach innych niż cukrzyca, to popularne już antidotum na zbędne kilogramy. Zrobiły się znane głównie dzięki celebrytom i influenserom, którzy reklamowali ich „cudowne” efekty wspomagające utratę wagi. Semaglutyd zmniejsza uczucie głodu, regulując poziom cukru we krwi oraz insuliny.

Gazeta podaje przypadek Teri Parris Ford. Dwa lata temu lekarz przepisał jej Ozempic na leczenie stanu przedcukrzycowego, na który był skuteczny. 57-letnia nauczycielka, doświadczyła spadku poziomu A1C (miary średniego poziomu cukru we krwi) i straciła 20 kilogramów w ciągu sześciu miesięcy. Praktycznie nie miała na nic apetytu, co jest częstym efektem ubocznym

- Ale Ozempic powodował u niej mdłości – podaje NYT. Dokuczliwe objawy skłoniły ją do odstawienia leku – zrobiła to za zgodą lekarza. Do swojej wagi sprzed terapii wróciła w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, bo głód odczuwała niemal cały czas, nawet po obfitych posiłkach. Jej lekarz przepisał dodatkowe leki, aby zarządzać poziomem cukru we krwi, ale wróciła ostatecznie do Ozempicu, próbując ponownie zrzucić wagę.

Ozempic, Wegovy, Trulicity: mała dostępnośc na rynku

Semaglutyd, który reguluje poziom cukru we krwi i insuliny, zmniejsza on również apetyt i powoduje, że żołądek opróżnia się wolniej, dzięki czemu dana osoba szybciej czuje się najedzona. Dla osób, którzy biorą je w celu zarządzania cukrzycą czy w celu zarządzania wagą nagłe ich odstawienie może mieć fatalne skutki. A leków w aptekach brakuje. Amerykańska Agencja do Spraw Żywności i Leków Food and Drug Administration (FDA) od miesięcy wymienia Ozempic i Wegovy jako występujące "w niedoborze". Trulicity, inny lek na cukrzycę, który może prowadzić do utraty wagi, w grudniu dołączył do tej listy.

NYT zapytała eksperta od metabolizmu i endokrynologii oraz cukrzycy o skutki niedoboru tych leków dla pacjentów. Dr Andrew Kraftson, kliniczny profesor nadzwyczajny w Michigan Medicine, powiedział, że był "przytłoczony" wiadomościami od pacjentów z otyłością i cukrzycą, którzy panikowali, jak poradzą sobie bez leku.

Gazeta wymienia również opinię dr. Roberta Gabbay’a, głównego konsultanta naukowego i medycznego American Diabetes Association.

- Pacjenci z cukrzycą mogą doświadczyć nieostrego widzenia, zmęczenia, nadmiernego pragnienia i oddawania moczu - objawów, które mogły doprowadzić do tego, że pierwotnie zdiagnozowano u nich cukrzycę. Niektóre przypadki mogą skończyć się z wyczerpania w szpitalu – stwierdził dodając, że te osoby mogą być również bardziej podatne na infekcje Dr Gabbay dodał, często z powodu skoków cukru we krwi. Mogą również stać się bardziej podatne na drożdże lub inne infekcje grzybicze, które są związane z wyższym poziomem cukru we krwi.

Inny ekspert stwierdził, że pomocne w tych sytuacjach mogą być inne leki na cukrzycę, zawierające metforminę lub insulinę.

Jak działa semaglutyd?

Semaglutyd naśladuje hormon, który wytwarzany jest w jelitach i wpływa na mózg. Sygnalizuje naszemu organizmowi, że jesteśmy syci, a nawet czujemy wstręt do jedzenia. Niektórzy pacjenci, jak powiedział NYT dr Kraftson, stają się bardzo głodni po pominięciu nawet jednej dawki leku.

Jak podaje NYT, w badaniu opublikowanym wiosną i sfinansowanym przez Novo Nordisk, firmę produkującą Ozempic i Wegovy, badano osoby, które przyjmowały semaglutyd raz w tygodniu przez 68 tygodni, a następnie przestały go stosować.

- Po roku uczestnicy odzyskali dwie trzecie wagi, którą stracili – podsumowała gazeta.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum