• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Statyny a ryzyko wystąpienia cukrzycy

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2013 14:31

Bydgoscy kardiolodzy odkryli związek między podawaniem statyn (preparatów pomagających w obniżaniu poziomu cholesterolu) a prawdopodobieństwem wystąpienia cukrzycy - artykuł na ten temat opublikowany został na łamach "The American Journal of Cardiology".

Dr Eliano P. Navarese i współpracujący z nim lekarze z zespołu prof. Jacka Kubicy z Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy przeprowadzili badania, określające wpływ dawkowania i rodzaju statyn na ryzyko zachorowania na cukrzycę.

W wypowiedzi dla agencji Reuters Health dr Navarese podkreślił, że przyjęta przez naukowców metoda badania tzw. meta-analiza sieciowa, po raz pierwszy tak wyraźnie określiła zależność pomiędzy podawaniem statyn a zachorowalnością na cukrzycę. Zebrany w ten sposób materiał został poddany szczegółowym badaniom, a następnie opublikowany 25 stycznia 2013 roku "The American Journal of Cardiology".

Badaniu poddano ponad 100 tys. pacjentów z całego świata. Porównano w nim statyny z placebo lub niższą i wyższą dawkę statyn w terapii. Kontrole po badaniach trwały od dwóch do sześciu lat.

Jeśli wyniki tych badań zostaną potwierdzone kolejnymi badaniami, miałoby to istotne konsekwencje dla przyszłego ustawiania leczenia dla milionów pacjentów na świecie, którym podawane są statyny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum