• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Specjaliści: potrzebny narodowy program walki z cukrzycą

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2016 14:34

Szacuje się, że na cukrzycę choruje 3 mln Polaków, ale milion nawet o tym nie wie. Choroba, bowiem na początku nie daje objawów, choć od razu niszczy organizm.

Specjaliści: potrzebny narodowy program walki z cukrzycą
Fot. archiwum RZ

Podwyższony przez lata poziom cukru we krwi prowadzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, które dostarczają krew do oczu, nerek, stóp, nerwów. U 90 proc. diabetyków pogarsza się wzrok, niektórzy ślepną. 20 proc. ma uszkodzone nerki. Dziesiątki tysięcy chorych cierpią na zespół stopy cukrzycowej.

Jak wyjaśnia prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, kluczem do obniżenia ryzyka powikłań jest wyrównany poziom cukru we krwi.  Od dziesięciu lat na listach refundacyjnych nie pojawiły się nowe leki innowacyjne.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że na refundację nowoczesnych leków nas nie stać. Jednak NFZ przeznacza rocznie na leczenie diabetyków 7 mld zł. Szacuje się, że aż połowę tych pieniędzy wydaje na leczenie powikłań.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zabiegało, by Ministerstwo Zdrowia stworzyło Narodowy Program Zwalczania Cukrzycy. Bez skutku. Nowa ekipa w resorcie jest bardziej przychylna pomysłowi.

Jak powiedział Gazecie Wyborczej wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas - program zwalczania cukrzycy jest ogromnie potrzebny, ale prace nad nim zaczną się od nowa, bo oprócz diabetologów muszą w nich uczestniczyć także inni specjaliści zajmujący się chorymi z cukrzycą. To oznacza, że program - jeśli powstanie - może być gotowy dopiero za rok-dwa lata.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum