• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Specjaliści: hipoglikemia, czyli niedocukrzenie może zagrażać życiu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2015 15:09

Dlatego chorzy na cukrzycę powinni nosić bransoletkę informującą o chorobie, odpowiednią kartę informacyjna w portfelu oraz strzykawkę z glukagonem. Zwłaszcza nieprzytomnemu nie można niczego podawać doustnie - konieczne jest dożylne podanie glukozy oraz podnoszącego jej poziom we krwi glukagonu.

Czasami hipoglikemia zdarza się we śnie - wtedy może powodować koszmarne sny, a po obudzeniu taka osoba czuje się jak po całonocnym pijaństwie - mówiła dr Elektra Szymańska-Garbacz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Dr Andrzej Marcinkiewicz z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi zwrócił uwagę na problemy, jakie osoby narażone na hipoglikemię mają na rynku pracy. Już pojedynczy epizod przekreśla możliwość zatrudnienia zawodowego kierowcy, a kilka wyklucza nawet amatorskie prowadzenie samochodu. Podobnie jest z pracą na wysokości. Niedobór cukru może być przyczyna także wypadków w domu - na przykład upadków i związanych z nimi złamań.

Jak podkreśliła mgr Alicja Szewczyk z Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, objawy hipoglikemii mogą przypominać strach, zakochanie, upojenie alkoholowe, a nawet szaleństwo. Zdarza się niestety, że osoba z obniżonym poziomem glukozy trafia do izby wytrzeźwień.

Konferencja, zorganizowana przez Medyczny Program Edukacyjny, odbyła się w przeddzień Światowego Dnia Cukrzycy, obchodzonego corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum