• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Sopot: miasto przeznaczy ponad 260 tys. zł na profilaktykę cukrzycy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2019 08:01

Ponad 260 tys. zł przeznaczy Sopot na profilaktykę cukrzycy. Prezydent miasta Jacek Karnowski podpisał w środę (7 sierpnia) z marszałkiem woj. pomorskiego Mieczysławem Strukiem umowę na dofinansowanie takiego programu - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Sopot: miasto przeznaczy ponad 260 tys. zł na profilaktykę cukrzycy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Program profilaktyki cukrzycy typu 2 w Sopocie obejmie osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli w wieku od 35 do 64 lat. Jego realizacja kosztować będzie ponad 260 tys. zł brutto, z czego wartość dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego wynosi blisko 250 tys. zł.

Celem programu jest wczesna identyfikacja osób ze stanem przedcukrzycowym i chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Służyć temu mają badania przesiewowe. Program ma także zredukować czynniki ryzyka rozwoju tej choroby, ograniczyć lub wyeliminować błędne zachowania żywieniowe, pomóc w zmniejszeniu masy ciała osobom z nadwagą lub otyłością przez zwiększenie ich aktywności fizycznej.

W projekcie przewidziano przeprowadzenie ponad 5 tys. badań ankietowych. Mają one pomóc wykryć u badanej osoby ryzyko wystąpienia choroby. Wśród osób, u których stwierdzono podwyższone ryzyko zachorowania, zostaną przeprowadzone testy OGTT, które wykazują, czy dana osoba jest zdrowa, ma cukrzycę lub czy znajduje się w stanie przedcukrzycowym.

Badań tych w programie przewidziano blisko 600. W efekcie około 100 osób, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy, weźmie udział w programie wsparcia, realizowanym przez lekarzy, dietetyków i fizjoterapeutów.

Realizacja projektu potrwa do końca marca 2023 r.

Marcin Szywała (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum