• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Śląskie: ponad 200 tys. zł na walkę z cukrzycą u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2014 11:48

Ponad 200 tys. zł udało się zebrać podczas zorganizowanego w nocy z soboty na niedzielę (1/2 marca) V Balu Charytatywnego Wojewody Śląskiego. Pieniądze zasilą konto Fundacji Europejska Klinika Cukrzycy z Dąbrowy Górniczej.

Bale charytatywne na rzecz potrzebujących dzieci z woj. śląskiego organizowane są od 2010 roku. Dotychczas udało się zgromadzić już ponad milion zł. Choć dokładna kwota zebrana podczas tegorocznego balu jeszcze nie jest znana, na pewno przekroczyła 200 tys. zł - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody Marta Malik.

W tym roku goście - przedstawiciele świata kultury, medycyny, biznesu i polityki - bawili się w klimacie lat 70., w rytmie przebojów Abby, Boney M oraz Bee Gees. Obecny był odchodzący wojewoda Zygmunt Łukaszczyk i Piotr Litwa, który zastąpi go na stanowisku w najbliższych dniach.

W tym roku pieniądze zebrane podczas balu trafią do Fundacji Europejska Klinika Cukrzycy z Dąbrowy Górniczej, którą wybrano spośród kilkunastu organizacji z regionu.

Głównym celem fundacji jest pomoc dzieciom chorującym na cukrzycę, poprawa bezpieczeństwa i komfortu ich życia. Fundacja pracuje także na rzecz propagowania wiedzy o cukrzycy i zagrożeń, jakie niesie ze sobą ta choroba. Dlatego jej szefowie chcą kupić autobus i stworzyć diabetobus, który będzie wykorzystywany w badaniach profilaktycznych dzieci oraz w akcjach informacyjnych wśród mieszkańców regionu. Koszt takiego pojazdu to 250 tys. zł.

Na tegorocznego beneficjenta wybrano właśnie dąbrowską fundację, dostrzegając ogromne znaczenie profilaktyki wśród dzieci oraz programów prozdrowotnych adresowanych do najmłodszych. Szacuje się, że około 285 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę, z czego 90 proc. cierpi na cukrzycę typu 2 (tzw. cukrzycę dorosłych). Do roku 2030 liczba chorych może się nawet podwoić.

Bale charytatywne na rzecz potrzebujących dzieci z woj. śląskiego organizowane są od 2010 roku. Na organizację balu nie trafia ani złotówka z publicznych pieniędzy, jest finansowany dzięki pomocy sponsorów. Zaproszenie kosztuje 2 tys. zł. Poza wpływami z biletów do wybranej fundacji trafiają też pieniądze z licytacji różnych przedmiotów.

W poprzednich edycjach odbyły się bale na rzecz podopiecznych Fundacji "Iskierka", która opiekuje się dziećmi onkologicznymi; Fundacji Pomocy Dzieciom "Ulica", która pracuje z dziećmi ze środowisk ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym; Śląskiego Funduszu Stypendialnego umożliwiającego edukację studentom z biednych rodzin oraz Fundacji Spina - wspierającej dzieci rodzące się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Każdego roku udało się zebrać od 200 do 400 tys. zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum