• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Sanofi i Evotec wspólnie popracują nad nowymi lekami przeciwko cukrzycy

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2015 09:45

Firma Sanofi ogłosiła nawiązanie strategicznej współpracy w zakresie badań naukowych z firmą Evotec. Jej celem jest opracowanie leków przeciwcukrzycowych modulujących komórki beta trzustki, co może wyeliminować konieczność wstrzykiwania insuliny - informują spółki w komunikacie z 12 sierpnia.

Sanofi i Evotec wspólnie popracują nad nowymi lekami przeciwko cukrzycy

Celem współpracy jest odpowiedź na kluczowe, ciągle niezaspokojone potrzeby pacjentów dzięki preparatom przeciwcukrzycowym nowej generacji uzyskiwanym w wyniku badań naukowych nad komórkami macierzystymi.

- Z uwagi na fakt, że cukrzyca wciąż pozostaje znacznym obciążeniem dla ludności na świecie, musimy kontynuować wysiłki mające na celu opracowanie przełomowych sposobów leczenia dla milionów osób cierpiących na tę postępującą i wyniszczającą chorobę - stwierdził Philip Larsen, wiceprezes Global Head of Diabetes Research and Translational Science w firmie Sanofi.

- W ramach podjętej współpracy będziemy mogli skorzystać z wiedzy specjalistycznej firmy Evotec w zakresie technologii oraz z bogatego doświadczenia i wiodącej pozycji firmy Sanofi w dziedzinie cukrzycy. Mamy wspólną wizję zmiany podejścia do leczenia cukrzycy w przyszłości poprzez opracowanie nowych strategii w tym zakresie - dodaje Larsen.

Celem nadrzędnym nowo nawiązanej współpracy w zakresie badań naukowych będzie opracowanie terapii zastępującej komórki beta na bazie funkcjonalnych komórek beta uzyskiwanych z ludzkich komórek macierzystych.

Firmy wykorzystają również ludzkie komórki beta do wysoko wydajnej oceny przesiewowej leków w celu identyfikacji małych cząsteczek lub leków biologicznych działających na komórki beta.

Na mocy podpisanej umowy firma Evotec będzie upoważniona do otrzymywania wynagrodzeń etapowych za prace rozwojowe, rejestracyjne i komercjalizacyjne, których łączna kwota może przekroczyć 300 milionów euro, a także prowizje od sprzedaży netto.

– Odkrywanie i opracowywanie leków wytwarzanych na bazie komórek macierzystych jest najnowszym trendem w zakresie innowacji terapeutycznych - powiedział dr Cord Dohrmann, Chief Scientific Officer w firmie Evotec. - Jesteśmy bardzo dumni, że możemy być partnerem Sanofi, firmy z wieloletnią tradycją w dziedzinie produkcji leków przeciwcukrzycowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum