• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Sanatorium na NFZ za granicą. NFZ przypomina zasady wyjazdu na zagraniczny turnus

Autor: oprac. SzB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia21 października 2022 20:40

Sanatorium na NFZ poza Polską? Owszem. - Realizacja leczenia uzdrowiskowego jest także możliwa poza granicami kraju - przypomina Narodowy Funduszu Zdrowia i wyjaśnia, jak otrzymać skierowanie i decyzję w tej sprawie.

Sanatorium na NFZ za granicą. NFZ przypomina zasady wyjazdu na zagraniczny turnus
Sanatorium na NFZ za granicą. NFZ przypomina zasady wyjazdu na zagraniczny turnus Fot. AdobeStock
  • Realizacja leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju jest możliwa. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina najważniejsze zasady w tym zakresie
  • Uzyskanie leczenia uzdrowiskowego w ramach tzw. dyrektywy transgranicznej wymaga złożenia do Funduszu skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - informuje NFZ
  • — Decyzja o wyborze konkretnej miejscowości uzdrowiskowej jest niezależną decyzją pacjenta — przypominają przedstawiciele Fundusz
  • Jest jednak warunek: wybrana miejscowość musi być uznana w danym państwie UE/EFTA za uzdrowisko i prowadzić leczenie z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych

Leczenie uzdrowiskowe za granicą jest możliwe. NFZ przypomina zasady

Leczenie uzdrowiskowe to kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Osoby, które — aby odzyskać sprawność po chorobie, wypadku lub chorobie zawodowej — wymagają określonych zabiegów, mogą skorzystać z tego rodzaju leczenia. 

W zależności od profilu uzdrowiska, dostępne są różne rodzaje zabiegów m.in. kąpiele lecznicze i ćwiczenia w basenach, masaże wodne, krioterapia, gimnastyka indywidualna czy masaże lecznicze.

Istnieje także możliwość realizacji leczenia poza granicami kraju, w ramach tzw. dyrektywy transgranicznej - informuje NFZ.

Aby uzyskać pozwolenie, wymagane jest złożenia do Narodowego Funduszu Zdrowia skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, które zostało wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

— Skierowanie zostanie poddane ocenie pod względem celowości leczenia, której dokonuje lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, zatrudniony w Funduszu — czytamy na stronie NFZ. 

Sanatorium NFZ. Do jakiego kraju można wyjechać? Jest warunek

Jak czytamy na stronie mazowieckiego NFZ, pacjent, który został pozytywnie zakwalifikowany przez lekarza specjalistę w oddziale Funduszu i otrzymał pisemną informację z numerem ewidencyjnym skierowania, wynikiem oceny medycznej i przewidywanym czasie oczekiwania na leczenie, może zrealizować swoje skierowanie w uzdrowisku znajdującym się w innym państwie UE/EFTA (Unia Europejska/Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu). 

Realizacja świadczenia w ramach dyrektywy transgranicznej odbywa się na zasadach analogicznych, jak realizacja leczenia uzdrowiskowego w Polsce.

  • wybrana miejscowość musi być uznana w danym państwie UE/EFTA za uzdrowisko i prowadzić leczenie z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych,
  • liczba zabiegów pobieranych w uzdrowisku poza granicami kraju musi odpowiadać liczbie zabiegów udzielanych w Polsce (liczba ta wynika z zakresu leczenia uzdrowiskowego, który wskazał lekarz specjalista).

W przypadku uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego i szpitalnego dorosłych, leczenia sanatoryjnego dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych, leczenia sanatoryjnego dzieci w wieku od 7 do 18 lat i uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego — to, co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne w turnusie trwającym trzy tygodnie.

Jeśli chodzi o uzdrowiskową rehabilitację dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym i w sanatorium uzdrowiskowym — liczba zabiegów fizjoterapeutycznych wynosi co najmniej 96 w turnusie trwającym 28 dni.

Natomiast w przypadku uzdrowiskowego leczenia szpitalnego dzieci w wieku od 3 do 18 lat jest to co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych w turnusie trwającym 27 dni. 

Jak rozpocząć procedurę leczenia uzdrowiskowego poza granicami Polski?

— Decyzja o wyborze konkretnej miejscowości uzdrowiskowej w innym państwie UE/EFTA jest niezależną decyzją pacjenta — przypominają przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Pacjent powinien poinformować pisemnie oddział Funduszu o podjętej decyzji co do leczenia uzdrowiskowego poza krajem. 

Należy pamiętać, że decyzję o realizacji leczenia uzdrowiskowego w ramach dyrektywy transgranicznej należy podjąć, zanim upłynie przewidywany okres oczekiwania i oddział potwierdzi skierowanie do uzdrowiska na terenie Polski. '

W piśmie kierowanym do NFZ należy wystąpić o wydanie oryginału skierowania. Będzie to pomocne w uzyskaniu odpowiednich zabiegów w uzdrowisku poza granicami kraju (potrzebę przetłumaczenia dokumentu na język kraju docelowego należy ustalić już z wybranym przez siebie uzdrowiskiem). 

Ponadto w przypadku skierowań zakwalifikowanych na uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych, uzdrowiskową rehabilitację dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym, a w przypadku dzieci na uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat, obowiązuje zasada wystąpienia do NFZ o wydanie decyzji administracyjnej w zakresie udzielenia uprzedniej zgody na zrealizowanie skierowania w ramach dyrektywy transgranicznej.

- Po otrzymaniu oryginału skierowania oraz zgody w formie wspomnianej decyzji administracyjnej, pacjent może już wyjechać na leczenie uzdrowiskowe poza granicami kraju w innym państwie UE/EFTA - wskazuje NFZ.

NFZ zwróci koszty po powrocie z sanatorium 

Jak informuje Funduszu należy opłacić całość kosztów świadczeń. Po powrocie tego dotoczyć będzie wniosek o zwrot.

— Fundusz dokonuje zwrotu kosztów w wysokości odpowiadającej kwocie finansowania danego świadczenia gwarantowanego stosowanej w krajowych rozliczeniach między Funduszem a świadczeniodawcami z tytułu umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, przy czym podstawą zwrotu kosztów jest średnia ważona kwoty finansowania obliczona dla tego świadczenia gwarantowanego według stanu obowiązującego na dzień 1 stycznia danego roku, w którym zakończono udzielanie świadczenia objętego wnioskiem o zwrot kosztów — czytamy. 

Pacjent powinien pamiętać, że — przed podjęciem decyzji o realizacji leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju — może wystąpić do NFZ z prośbą o określenie przewidywanego zwrotu kosztów leczenia w uzdrowisku. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum