• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rok walki z powikłaniami pogrypowymi u diabetyków

Autor: KL,OPZG/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2019 14:11

Dynamicznie przybywa chorych na cukrzycę. Eksperci zwracają uwagę, że ta grupa chorych jest szczególnie narażona na powikłania pogrypowe.

Rok walki z powikłaniami pogrypowymi u diabetyków
Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, zwiększają ryzyko powikłań pogrypowych Fot. Shutterstock

Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, zwiększają ryzyko powikłań pogrypowych. Występują one częściej u pacjentów z cukrzycą niż u innych chorych. Szczególnie narażeni są st,arsi chorzy, którzy oprócz dolegliwości związanych z wiekiem, zmagają się także z chorobami przewlekłymi.

Na cukrzycę w Polsce choruje 3,5 miliona osób, w tym 1 na 4 osoby powyżej 60 roku życia. Zachorowanie na grypę u diabetyków zaburza kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, co jest problemem zarówno podczas trwania choroby, jak również po ustąpieniu objawów. Ponadto objawy grypy trwają u nich dłużej niż u osób zdrowych.

- Osoby chore na cukrzycę, u których wystąpi grypa, są od 3 do 6 razy bardziej narażone na późniejszą hospitalizację. Ryzyko śmierci podczas hospitalizacji z powodu grypy u diabetyków jest od 31 do nawet 92 razy wyższe. Szacuje się, że z powodu powikłań pogrypowych pacjenci chorzy na cukrzycę są 6-krotnie bardziej narażeni na śmierć. Szczepienia przeciwko grypie wykonywane każdego roku są najskuteczniejszym sposobem walki z wirusem i powikłaniami zagrażającymi życiu - komentuje Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

By podnieść wiedzę pracowników ochrony zdrowia na temat groźnych powikłań pogrypowych u diabetyków oraz profilaktyki zachorowań w tej grupie ryzyka, a także, by zwiększyć świadomość społeczeństwa w tym zakresie, platforma e-learningowa Wirtualna Akademia Grypy udostępniła nowy moduł: Grypa a cukrzyca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum