×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Refundacja zestawów infuzyjnych do osobistej pompy insulinowej po 26. roku życia

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia24 października 2013 16:16

W projekcie rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, który przedstawił resort zdrowia, poszerzono krąg osób uprawnionych do refundacji zestawów infuzyjnych do osobistej pompy insulinowej.

Refundacja zestawów infuzyjnych do osobistej pompy insulinowej po 26. roku życia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Refundacją mają być objęte zestawy dla pacjentów powyżej 26. roku życia, przy wskazaniach medycznych leczenie cukrzycy typu I przy użyciu pompy insulinowej - z 30% udziałem własnym świadczeniobiorcy w limicie ceny.

- To kolejny krok w realizacji propozycji rozwiązań zgłaszanych przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Chodzi o wydłużenie refundacji zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych oraz zwiększenie ich dostępności poprzez możliwość wypisywania kontynuacji zlecenia przez pielęgniarkę - komentuje projekt rozporządzenia Mariusz Masiarek, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

Jak dodaje, oznacza to, że pacjenci leczeni pompą po 26. roku życia będą mogli nabyć zestawy infuzyjne z 30 % odpłatnością, czyli przy obecnym limicie refundacji - 300 zł za co najmniej 10 sztuk, zapłacą 90 zł. Pozostałe warunki nabywania zestawów infuzyjnych pozostają bez zmian, tj. osoby do 26. roku życia oraz kobiety ciężarne maja prawo do refundacji bez dopłat do 300 zł na miesiąc.

Zdaniem przewodniczącego, dodatkowym ułatwieniem wprowadzonym w celu zwiększenia dostępności zestawów dla pacjentów jest rozszerzenie grona osób, które mogą wypisać zlecenie.

Oprócz lekarzy będą mogły to zrobić również pielęgniarka lub położna. Będzie to możliwe tylko w przypadku kontynuacji leczenia. Pielęgniarce przysługuje prawo do kontynuacji zlecenia na zaopatrzenie wydawane comiesięcznie zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych przez okres do 3 miesięcy.

Projekt rozporządzenia został przekazany do konsultacji społecznych. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum