• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Raport: chorzy na cukrzycę kupują mniej pasków i insulin

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2013 16:43

Wejście w życie Ustawy refundacyjnej pozwoliło NFZ na bardzo znaczące ograniczenie kosztów refundacji terapii cukrzycy w 2012 roku, o 500 mln zł. W sumie aż 25 proc. spadku wydatków Funduszu na leki w poprzednim roku ma źródło w zmniejszeniu wydatków na paski do glukometrów i insuliny - wynika z raportu przedstawionego przez firmę doradczo-badawczą Sequence HC Partners.

Raport: chorzy na cukrzycę kupują mniej pasków i insulin

Jak tłumaczy Stefan Bogusławski, Partner Zarządzający Sequence HC Partners, oszczędności te pochodzą głównie z mniejszej  liczby kupowanych opakowań pasków i leków, w pewnym stopniu ze spadku marży dystrybucyjnej.  

Tylko bardzo niewielką część, bo około 2,3 proc. środków uzyskanych ze zmian finansowania leczenia cukrzycy NFZ przeznaczył w 2012 roku na wprowadzenie do systemu refundacji nowych leków przeciwcukrzycowych. Są to długodziałające insuliny analogowe, refundowane w stosunkowo wąskiej grupie pacjentów - jedynie w cukrzycy typu 1 u chorych powyżej 6-go roku życia.  

Oszczędności w cukrzycy
Narodowy Fundusz Zdrowia w 2011 roku na leki przeciwcukrzycowe i paski do glukometrów wydał 1,491 mld zł. W poprzednich latach, 2006-2010, średnioroczny wzrost wydatków na leczenie cukrzycy wynosił 6 proc. Wprowadzenie nowego prawa związanego z Ustawą refundacyjną pozwoliło NFZ na bardzo znaczące ograniczenie kosztów refundacji terapii cukrzycy w 2012 roku, o pół miliarda złotych - wynika z raportu.

Najnowsze badania firmy doradczej Sequence wskazują, że zwiększa się udział pacjentów w finansowaniu terapii cukrzycy. Przeciętne wydatki pacjenta kupującego insulinę w aptece wzrosły z około 103 zł/transakcję w III kwartale 2011r. do 111 zł/transakcję w III kwartale 2012, przy mniejszej liczbie kupowanych opakowań leków.

- Zapobieganie, wykrywanie i skuteczne leczenie cukrzycy są jednymi z największych wyzwań stojących przez systemem ochrony zdrowia w Polsce. Koszty tej choroby, bezpośrednie, liczone jako wydatek NFZ oraz pośrednie - społeczne, w postaci skrócenia życia, rent, kosztów opieki nad przewlekle chorymi, nie są dobrze oszacowane, ale jest to wiele miliardów złotych rocznie - mówił Stefan Bogusławski.

Jak podaje  Sequence, jeśli chodzi o leki przeciwcukrzycowe doustne to wzrosła dla pacjenta cena metforminy o przedłużonym uwalnianiu. Preparaty metforminy niezależnie od postaci (uwalnianie zwykłe i przedłużone) zostały zrównane od stycznia 2012 roku co do limitu. To spowodowało wzrost odpłatności za formę XR, która do tej pory była traktowana oddzielnie, i dla której był wyznaczony inny limit finansowania.

Wzrosły też dla pacjentów ceny analogów insulin - mieszanek i krótkodziałających. Zniesienie możliwości rabatowania, zdaniem firmy badawczej, doprowadziło do znacznego wzrostu odpłatności za analogi insuliny (mieszanki i krótkodziałające), co w konsekwencji podniosło koszt dostępu do tych terapii.

Pozytywną zmianą było wprowadzenie do refundacji od lipca 2012 roku długodziałających analogów insulin. Refundacja dotyczy cukrzycy
typu 1 we wszystkich grupach wiekowych powyżej 6 roku życia. Ze względu na nieobecność tych produktów w refundacji w 2011 roku nie obowiązuje ryczałt, ale odpłatność 30% (zastosowano nowe reguły przypisania kategorii odpłatności).

Drogie paski
Według badań Sequence, istotny wzrost odpłatności dla pacjenta odnotowano przy zakupach pasków do glukometrów.

Nowe reguły wyznaczania kategorii odpłatności spowodowały, że paski do glukometrów są wydawane na ryczałt tylko w przypadku:
• cukrzycy typu 1
• cukrzycy wymagającej do najmniej trzech wstrzyknięć insuliny na dobę
• cukrzycy wymagającej stosowania pompy insulinowej.
 
W pozostałych przypadkach obowiązuje odpłatność 30%. Dla chorych znajdujących się w tej drugiej grupie cena za opakowanie pasków wzrosła z 3,2 zł (chociaż często wydawane były nawet za 1 grosz) do 10-15 zł.

Po wzroście cen pasków odnotowano spadki ich zużycia. Wśród pacjentów leczonych doustnie - o 16 proc., leczonych insulinami - o 5 proc. i o 8 proc. u pacjentów, u których stosowana jest politerapia.

Mniej sprzedanych insulin
Ale nie tylko sprzedaż pasków spadła. Jak podano w raporcie spadła również o 8 proc. sprzedaż opakowań insulin.

Według raportu, w ostatnich latach sprzedaż insulin charakteryzowała się stałym wzrostem. Po ogromnych zawirowaniach na przełomie roku i
znaczącym spadku liczby opakowań sprzedawanych insulin, ich zużycie zaczyna powoli rosnąć, ale pozostaje na niższym poziomie niż w roku w 2011.

W ostatnim kwartale 2012 pacjenci kupili średnio w miesiącu 509 tys. opakowań insulin, czyli tyle samo ile kupowali w pierwszych miesiącach
2011 roku. Częściowo jest to efekt stale rosnącej liczby chorych na cukrzycę, którzy wymagają leczenia insuliną.

Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Grzegorz Dzida, lubelski konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii, badanie odzwierciedla to co obserwowali diabetolodzy: - Wiedzieliśmy, że diabetycy płacą znaczenie więcej za leczenie po wejściu w życie ustawy refundacyjnej.

Dodaje: - Co do pasków do glukometrów, to oczywiście sprawa jest dyskusyjna. Być może wcześniej paski były marnotrawione, ale trzeba wziąć też pod uwagę, że możemy mieć do czynienia z gorszą samokontrolą pacjenta.

Prof. Dzida przypomniał, że płatnik obiecywał, iż zaoszczędzone pieniądze na refundacji leków wyda na wprowadzanie nowoczesnych terapii. - Niestety nie zauważyliśmy wprowadzania nowych leków diabetologicznych na listy refundacyjne - zaznacza.

Jednak w ogonie Europy
Specjaliści przypominają, że Polska należy do krajów Unii Europejskiej z najniższym finansowaniem leczenia cukrzycy.

IDF Diabetes Atlas, raport opracowany przez Międzynarodową Federację Diabetyków, podaje, że średnie wydatki publiczne i prywatne w przeliczeniu na jednego pacjenta chorującego na cukrzycę w Polsce w 2012 r. wyniosły 1145 USD. Mniej na ten cel przekazują jedynie Rumuni, Bułgarzy, Litwini i Łotysze. W europejskim rankingu badającym opiekę i leczenie chorych na cukrzycę  - Euro Consumer Diabetes Index - Polska została oceniona na odległym 25 miejscu.  
 
Polska jest jedynym, obok Malty, krajem Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), gdzie w cukrzycy typu 2 długodziałające analogi insulin nie są refundowane.  
 
 - Komfort życia pacjentów z cukrzycą typu 2 leczonych długodziałającymi analogami insulin jest bez porównania wyższy od stosujących insulinę ludzką. Co więcej, ograniczenie ryzyka hipoglikemii oraz wygoda stosowania poprawia współpracę pacjenta w procesie leczenia. Zaś lepsze wyrównanie cukrzycy  zmniejsza ryzyko wystąpienia i tempo rozwoju powikłań cukrzycowych, co w perspektywie długookresowej przyniesie korzyści także z perspektywy płatnika - uważa prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Zdaniem Stefana Bogusławskiego, system leczenia cukrzycy w Polsce po zmianach prawa wymaga ponownej analizy z udziałem Ministerstwa Zdrowia, płatnika, lekarzy specjalistów i stowarzyszeń pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum