• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

RPP apeluje do MZ o szybkie wdrożenie programu leczenia i zapobiegania cukrzycy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2018 13:14

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zwrócił się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o jak najszybsze opracowania kompleksowego programu działań mających na celu zapobieganie, wczesną diagnozę i leczenie cukrzycy.

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Fot. Biuro Prasowe RPP

Rzecznik Praw Paw Pacjenta poinformował w poniedziałek (16 lipca) w komunikacie przesłanym PAP, że zwrócił się z pytaniem do szefa resortu zdrowia o to, czy możliwe jest opracowanie i wdrożenie takiego programu.

RPP poprosił Szumowskiego również o informacje, czy - w ramach profilaktyki - Ministerstwo Zdrowia przewiduje wdrożenie badań diagnostycznych pod kątem cukrzycy w podstawowej opiece zdrowotnej dla osób będących w grupie ryzyka. "Rzecznik - jak czytamy w komunikacie - zwrócił się także o stanowisko w sprawie dotyczącej wdrożenia wyodrębnionej porady edukacyjnej, jako świadczenia dostępnego dla pacjentów z cukrzycą i ich rodzin".

Chmielowiec przypomniał, że "według raportu Najwyższej Izby Kontroli działania systemu ochrony zdrowia służące zapobieganiu, wczesnemu wykrywaniu oraz leczeniu cukrzycy typu 2 są niewystarczające. Nie udało się ograniczyć dynamiki wzrostu liczby nowych przypadków zachorowań. Nie ma także ogólnopolskiej strategii przeciwdziałania i leczenia cukrzycy, a działania w tym zakresie mają w większości charakter doraźny".

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, na koniec 2016 r. liczba zdiagnozowanych chorych na cukrzycę typu 2 przekroczyła 1,6 mln osób. W ocenie NIK "dane te są zaniżone, bowiem część osób cierpiących na tę chorobę pozostaje niezdiagnozowanych, nie wie, że choruje".

Rzecznik wskazał, że Instytut Ochrony Zdrowia w swoim raporcie "Cukrzyca - Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?" szacuje, że jest to około 25-30 proc. osób dorosłych z cukrzycą. Prognozuje, że w roku 2040 około 11 proc. Polaków będzie chorych na cukrzycę.

Pod koniec marca tego roku dyrektor Biura Prasy i Promocji MZ Krzysztof Jakubiak poinformował PAP, że opracowanie oraz ewentualne wdrożenie do realizacji nowego programu polityki zdrowotnej, zostanie rozpoczęte po zakończeniu realizacji oraz przeanalizowaniu efektów Programu Ambulatoryjnego Wsparcia Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej na lata 2016-2018.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum