• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

RPD upomina się o dzieci wymagające specjalnego żywienia

Autor: RPD/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2018 16:48

Przedszkola i szkoły nie zawsze wspierają dzieci wymagające specjalnego żywienia. Rodzice nadal muszą samodzielnie dostarczać dzieciom posiłki, a także osobiście kontrolować (w przypadku dzieci chorych na cukrzycę) czas ich podawania - napisał RPD do minister edukacji Anny Zalewskiej.

Fot. Alberto Mari/Flickr Fot. Flickr CC BY-SA 2.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w związku z nadchodzącym rokiem szkolnym przypomina o problemie  dzieci przewlekle chorych, które wymagają pomocy przy np. sprawdzeniu poziomu cukru, czy podaniu insuliny. Nie mniej ważne poza taką pomocą jest zapewnienie możliwości spożywania posiłków uwzględniających ich specjalne potrzeby żywieniowe, bo od tego zależy ich bezpieczeństwo w szkole.

Rzecznik o potrzebach dzieci z alergiami pokarmowymi, cukrzycą, fenyloketonurią, a także dzieci z nadwagą i otyłością, mówił już podczas generalnego wystąpienia  13 grudnia 2017 r., wskazując, że uwzględnienie tych potrzeb jest obowiązkiem szkół i placówek edukacyjnych.  

Tymczasem przedszkola i szkoły zaniedbują swoje obowiązki w tym zakresie. Nadal dochodzi do sytuacji, w której rodzice muszą samodzielnie dostarczać dzieciom posiłki, a także osobiście kontrolować (w przypadku dzieci chorych na cukrzycę) czas ich podawania.

RPD widzi potrzebę  wypracowania jednoznacznego przekazu dla osób zarządzających jednostkami systemu oświaty, który doprowadziłby do podjęcia działań w celu zagwarantowania dzieciom i młodzieży o szczególnych potrzebach  żywieniowych równych szans  w systemie edukacji.

Niezbędne jest wzmocnienie nadzoru pedagogicznego nad dyrektorami szkół w tym zakresie - napisał RPD, który domaga się informacji na temat planowanych przez ministra edukacji narodowej działań w tej sprawie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum