• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Przełomowa zmiana dla 3 mln osób. Do refundacji weszły nowoczesne leki

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia09 września 2022 07:08

To historyczna zmiana dla chorych na cukrzycę. Od września 2022 roku zmieniły się kryteria refundacji flozyn i inkretyn. Poza tym refundowany jest też kolejny lek stosowany w niedoczynności tarczycy.

Przełomowa zmiana dla 3 mln osób. Do refundacji weszły nowoczesne leki
Przełomowa zmiana dla chorych na cukrzycę. Do refundacji weszły nowoczesne leki Fot. AdobeStoc
  • Od 1 września zaobowiązuje nowa lista leków refundowanych. Znajdzie się na niej wiele nowości, w tym terapia genowa w leczeniu SMA, finansowane będą nowe leki dla pacjentów z ostrą białaczką szpikową, zakłada się również uruchomienie nowego programu leczenia gruźlicy lekoopornej
  • Ponadto zyskają również chorych na cukrzycę. Od 1 września 2022 roku refundowane będą 3 inhibitory DPP-4. Leki pozwalają osiągać dobrą kontrolę glikemii
  • Poza tym refundowany będzie też kolejny lek stosowany w niedoczynności tarczycy

Przełomowa zmiana dla 3 mln osób. Do refundacji weszły nowoczesne leki

Od 1 września 2022 roku na liście leków refundowanych pojawi się 120 nowych pozycji (w różnych opakowaniach, postaciach i dawkach). Wśród nich są finansowane po raz pierwszy substancje czynne, a także kolejne leki poszerzające grupę produktów z substancjami już refundowanymi.

Nowością ważną dla diabetyków są przeciwcukrzycowe inhibitory DPP-4:

  • Galvus (vildagliptinum)
  • Januvia (sitagliptinum)
  • Janumet (sitagliptinum + metformini hydrochloridum)

do stosowania w doustnej terapii, w skojarzeniu z metforminą w cukrzycy typu 2 u pacjentów, u których zastosowanie metforminy w maksymalnie tolerowanej dawce w monoterapii nie pozwala osiągnąć dobrej kontroli glikemii, wartość HbA1c>7 proc. (przez co najmniej 3 miesiące).

Nowe leki dla cukrzyków dostępne dla pacjentów z 30 procentową odpłatnością

Leki te będą dostępne dla pacjentów z 30 procentową odpłatnością.

Inhibitory peptydazy dipeptydylowej 4 (DPP-4) to leki inkretynowe, które powodują wzrost zależnego od glikemii wydzielania insuliny i zmniejszenie zależnej od glikemii sekrecji glukagonu, dzięki czemu ich stosowanie — zarówno w monoterapii, jak i w leczeniu skojarzonym — prowadzi do redukcji odsetka hemoglobiny glikowanej, bez wzrostu ryzyka wystąpienia hipoglikemii.

Inne nowe leki w refundacji aptecznej to m.in.:

  • Althyxin (levothyroxinum natricum) stosowany w niedoczynności tarczycy
  • Atorvox (atorvastatinum) - w ciężkiej wtórnej hipercholesterolemii u dzieci w wieku od 10 do 18 roku życia (z wysokim ryzykiem powikłań sercowo - naczyniowych oraz przy braku skuteczności leczenia niefarmakologicznego)
  • Chlorprothixen Hasco (chlorprothixeni hydrochloridum) - przeciwpsychotyczny chlorprotyksen do podawania doustnego
  • Ikervis (ciclosporinum) krople zawierające cyklosporynę w ciężkim zapaleniu rogówki u dorosłych pacjentów z zespołem suchego oka, u których nie nastąpiła poprawa pomimo stosowania preparatów sztucznych łez. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum