• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Przełom w leczeniu cukrzycy?

Autor: RMF24/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2014 16:40

Francuscy specjaliści zapowiadają przełom w leczeniu cukrzycy. Razem z naukowcami z Wielkiej Brytanii i Belgii skonstruowali sztuczną trzustkę zawierającą żywe komórki produkujące insulinę w ilości wymaganej przez organizm.

Jak podaje RMF24, wynalazek nazwany "bio-sztuczną trzustką" ma być umieszczany w organizmie osób chorujących na cukrzycę typu 1.

W przeciwieństwie do przeszczepów trzustki nie ma - według wynalazców - ryzyka, że ten sztuczny organ zawierający żywe komórki (komórki typu B znajdujące się w tzw. wyspach trzustkowych) zostanie odrzucony przez organizm. Przed działaniem przeciwciał produkowanych przez układ odpornościowy pacjenta chronić je ma specjalna powłoka.

Żywe komórki znajdujące się "bio-sztucznej trzustce" będą same regulowały poziom insuliny w organizmie, dzięki czemu nie będą już chorym potrzebne zastrzyki zawierające hormon.

W przyszłym roku "bio-sztuczne" organy tego typu mają zostać wszczepione 16 pierwszym pacjentom w ramach eksperymentalnego programu w Uniwersyteckim Centrum Szpitalnym w Montpellier na południu Francji.

Więcej: www.rmf24.pl

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum