×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Projekt rozporządzenia: w wykazie refundowanych wyrobów medycznych czujnik monitorowania glukozy

Autor: MZ/Rynek Zdrowia08 sierpnia 2019 15:33

Rozszerzenie wykazu wyrobów medycznych o czujnik do systemu monitorowania stężenia glukozy Flash przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, skierowany w czwartek (8 sierpnia) do konsultacji.

Projekt rozporządzenia: w wykazie refundowanych wyrobów medycznych czujnik monitorowania glukozy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wykaz wyrobów medycznych został rozszerzony o nową pozycję Czujnik do systemu monitorowania stężenia glukozy Flash (Flash Glucose Monitoring FGM) (załącznik do rozporządzenia lp. 137).

Przyjęto, iż osobami uprawnionymi do otrzymania zlecenia na te wyroby będzie populacja pacjentów z cukrzycą typu 1 w wieku od 4. do ukończenia 18. roku życia z bardzo dobrze monitorowaną glikemią, tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii na dobę.

Założono, że populacja, której może dotyczyć świadczenie jest określona na około 13 000 pacjentów. 

Wskazano także, że FGM nie może być przepisywany pacjentom zaopatrzonym w czujnik CGM (ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym). Przyjęto, iż 50% z zakładanej populacji pacjentów, (tj. 6 500 pacjentów) przejdzie na FGM z uwagi na wyższy koszt tej technologii w stosunku do obecnie stosowanej .

Czujnik FGM określono jako zaopatrzenie miesięczne, w ramach tego okresu pacjentowi przysługują 2 sztuki wyrobu. Limit finansowania ustalono na poziomie 255 zł sztuka, przy odpłatności 30% dla pacjenta.

Aktualnie stosowana przez pacjentów technologia to co najmniej 8-krotne pomiary glikemii, tj. ok. 5 opakowań po 50 szt.

Szacuje się, że odpłatność pacjenta przy przejściu na FGM wzrośnie z aktualnej wartości 16 zł (5 opakowań x ryczałt 3,20zł) do wartości 153 zł miesięcznie (30% z 255 zł x 2 Czujniki), tj. o 137 zł miesięcznie.

Koszt dodatkowy Narodowego Funduszu Zdrowia równa się różnicy pomiędzy nowymi kosztami 6 500 pacjentów 70% z 255 zł x 2 miesięcznie, tj. 27 846 tys. zł rocznie a kwotą aktualnie płaconą przez Narodowy Fundusz Zdrowia 6 500 pacjentów x (5 opakowań pasków do glukometru x 35,17 limit płacony przez Narodowy Fundusz Zdrowia), tj. 13 716 tys. zł. Tak więc roczne koszty nowych wyrobów dla Narodowy Fundusz Zdrowia wzrosną o 14,1 mln zł.

"Należy zauważyć, że firma, która obecnie jako jedyna na rynku posiada system FGM, zobowiązała się do nieodpłatnego przekazania czytników do tego systemu dla potrzebującej populacji pacjentów" - wskazano w uzasadnieniu.

W rozporządzeniu w znaczny sposób rozszerzono uprawnienia fizjoterapeuty, o którym mowa w art. 4 ust. 4 pkt 1 i 2 lub art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2019 r. poz. 952) do wystawiania zlecenia na wyroby medyczne.

Ponadto, rozszerzono katalog osób uprawnionych do wystawania zlecenia na zaopatrzenie w wyroby stomijne określone w lp. 99 załącznika do rozporządzenia (dotyczy: stomii na jelicie cienkim – ileostomia, stomii na jelicie grubym - kolostomia, stomii na układzie moczowym - urostomia) o lekarzy ze specjalizacją z ginekologii onkologicznej.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum