• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Leszek Czupryniak: od 20 lat leczymy tymi samymi lekami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2013 21:02

Blisko 2 mln osób było w ub.r. leczonych w Polsce z powodu cukrzycy, kolejne 0,5 mln nie wie, że choruje - poinformował we wtorek (14 maja) w Katowicach prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) prof. Leszek Czupryniak podczas debaty zorganizowanej przez miesięcznik Rynek Zdrowia i portal rynekzdrowia.pl w ramach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Prof. Leszek Czupryniak: od 20 lat leczymy tymi samymi lekami

Tymczasem - jak mówił - brakuje też wiedzy o tej groźnej chorobie i odpowiedniej edukacji, że otyłość to zagrożenie, a aktywność fizyczna jest konieczna.

Jak podkreślił prof. Czupryniak, ta duża grupa chorych i opiekujący się nimi lekarze borykają się w Polsce z wieloma problemami. Brakuje specjalistów - praktykuje około 700 diabetologów, podczas gdy powinno ich być dwa razy więcej. Trudności w dostępie do leczenia powoduje też fakt, że świadczenia - zarówno w poradniach, jak i szpitalach - nie są wysoko wyceniane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W efekcie dyrektorzy placówek nie rozwijają takiej działalności.

Prezes PTD zwrócił też uwagę na problem braku refundacji nowoczesnych leków. - Leczymy tymi samymi lekami od 20 lat. Wszelkie nowe terapie, które się pojawiają, nie są refundowane: Ministerstwo Zdrowia boi się kosztów refundacji dla tak dużej liczby chorych. Jest też kwestia ochrony krajowych producentów insuliny - to jest tajemnica poliszynela. Co roku pojawiają się nowe grupy leków stosowanych w terapii cukrzycy, apelujemy o refundację w bardzo wąskich wskazaniach dla 10-20 tys. osób w Polsce, ale odbijamy się od ściany - mówił diabetolog.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum