• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prezes NFZ: będzie ustawa o zdrowiu publicznym, będą środki na profilaktykę cukrzycy

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2015 21:23

Nawet milion osób w Polsce może chorować na cukrzycę nie wiedząc o tym, dlatego - zdaniem ekspertów - konieczne jest zwiększanie społecznej świadomości na temat tej choroby. NFZ zapowiada, że na edukację Polaków pieniądze się znajdą, ale najpierw musi zostać przyjęta ustawa o zdrowiu publicznym.

Prezes NFZ: będzie ustawa o zdrowiu publicznym, będą środki na profilaktykę cukrzycy
Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk Fot. PTWP

Tadeusz Jędrzejczyk, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiedział podczas konferencji ExPAND, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne oraz Europejską Sieć na rzecz Zmian w Polityce Zdrowotnej Dotyczącej Cukrzycy, że Fundusz jest gotowy na wsparcie finansowe działań profilaktycznych w zakresie cukrzycy.

- NFZ na potrzeby procedowanej obecnie ustawy o zdrowiu publicznym zabezpieczył pewne środki, których celem jest finansowanie programów profilaktycznych. W takie programy wpisuje się profilaktyka cukrzycy, która stanowi jedną z chorób cywilizacyjnych. Walka z nią ma być jednym z priorytetów tejże ustawy - wskazał prezes NFZ.

Jędrzejczyk zaznaczył że płatnik widzi możliwość wsparcia finansowego porady edukacyjnej diabetologicznej , o co upominają się pielęgniarki, a także edukatorzy diabetologiczni. – By jednak było to możliwe w praktyce, konieczne jest przyjęcie ustawy o zdrowiu publicznym. Musimy mieć prawo, o które będziemy mogli się oprzeć wydatkując konkretne środki - dodał.

Beata Małecka-Libera, wiceminister zdrowia i pełnomocnik rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym poinformowała, że ustawa jest już na etapie finalnym i wkrótce trafi do Sejmu. - Wierzę, że uda nam się ją przyjąć jeszcze w tej kadencji - deklarowała i przyznała, że właśnie profilaktyka cukrzycy będzie jej ważnym rozdziałem.

W celu poprawy sytuacji pacjentów z cukrzycą w całej Europie, również w Polsce, została powołana do życia inicjatywa ExPAND (The European Policy Action Network on Diabetes), czyli Europejska Sieć na rzecz Zmian w Polityce Zdrowotnej Dotyczącej Cukrzycy.

Opracowaniem krajowej strategii walki z cukrzycą w Polsce, zajmie się powołana w marcu br. Rada Programowa ExPAND , do której zaproszono przedstawicieli środowisk rządowych, parlamentarnych, ekspertów w dziedzinie diabetologii i zdrowia publicznego oraz organizacji pacjenckich.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum