• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ponad 6 mld zł kosztuje leczenie powikłań wynikających ze złego leczenia cukrzycy

Autor: dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2014 09:16

Rząd nie chce refundować leków niezbędnych w terapii cukrzycy. Preparaty te - po raz kolejny - nie dostały się na obowiązującą od 1 lipca nową listę leków refundowanych. W efekcie na leczenie powikłań wydajemy ponad 6 mld zł rocznie - czytamy w Dzienniku Polskim.

Polska jest jedynym krajem w UE, w którym chorzy nie mogą liczyć na refundację leków inkretynowych, niezbędnych w leczeniu cukrzycy typu 2. Cierpi na nią ponad 2 mln Polaków, spośród których wspomniane medykamenty od zaraz powinno zażywać co najmniej 100 tys. osób. Preparaty te - po raz kolejny - nie dostały się na obowiązującą od 1 lipca nową listę leków refundowanych.

Prof. Jacek Sieradzki z Collegium Medicum UJ, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) podkreśla, że leczenie powikłań wynikających z nieprawidłowo leczonej cukrzycy jest osiem razy droższe niż koszt refundacji leków, które powikłaniom tym mogą zapobiec. Na leczenie cukrzycy wydajemy ok. 3 mld zł rocznie, a na leczenie jej powikłań dwa razy tyle.

W jego ocenie, brak refundacji tej grupy leków świadczy nie tylko o złej woli urzędników Ministerstwa Zdrowia, ale także o niezrozumieniu podstawowej kwestii, jaką jest skuteczne leczenie choroby, które zapobiega powikłaniom i tym samym przynosi oszczędności dla budżetu. Prof. Jacek Sieradzki tę kwestię poruszył w dramatycznym wystąpieniu, skierowanym 23 czerwca do resortu zdrowia.

”Minister zdrowia podejmuje wszelkie działania, których celem jest sukcesywne rozszerzanie wykazów leków refundowanych o nowe, niefinansowane dotąd ze środków publicznych technologie, które pozwolą na leczenie pacjentów zgodnie z najwyższymi standardami. Należy jednak mieć na uwadze, że pula środków przeznaczonych na refundację jest ograniczona." - to fragment lakonicznej odpowiedzi, przekazanej Dziennikowi Polskiemu przez Krzysztofa Bąka, rzecznika resortu zdrowia.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum