×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pompy insulinowe dla najmłodszych pacjentów z Ukrainy przekazano w lubelskim szpitalu dziecięcym

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP01 marca 2023 12:59

Do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie trafiło 20 pomp insulinowych. W placówce leczone są dzieci z Ukrainy chorujące na cukrzycę.

Pompy insulinowe dla najmłodszych pacjentów z Ukrainy przekazano w lubelskim szpitalu dziecięcym
Mali pacjenci z cukrzycą otrzymali pompy insulinowe (zdj. ilustracyjne). Fot. Shutterstock
  • 20 nowoczesnych pomp insulinowych przekazano w środę Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Lublinie, gdzie leczone są dzieci z Ukrainy chorujące na cukrzycę
  • Sprzęt o wartości około 150 tys. zł sfinansował UNICEF
  • - W naszym ośrodku dzieci są przestawiane na intensywną insulinoterapię przy pomocy insulin analogowych i mają proponowane leczenie pompą insulinową - wyjaśniła prof. Iwona Beń-Skowronek 

Pompy insulinowe przekazane szpitalowi

O przekazaniu pomp insulinowych dla szpitala dziecięcego w Lublinie poinformowano w czasie środowej konferencji prasowej. Sprzęt zakupiony z funduszy UNICEF trafi do dzieci uchodźców z Ukrainy leczonych w oddziale pediatrii, endokrynologii i diabetologii.

Jak poinformowała lekarz kierujący oddziałem pediatrii, endokrynologii i diabetologii prof. Iwona Beń-Skowronek obecnie pod opieką specjalistów z poradni znajduje się 56 dzieci z cukrzycą, z czego u trojga rozpoczęto już terapię za pomocą pompy insulinowej. Wyjaśniła, że niektóre dzieci były już leczone na Ukrainie z powodu cukrzycy typu 1, ale powodu działań wojennych często leczenie prowadzone było przy pomocy penów i klasycznej insulinoterapii.

Profesor dodała, że u części dzieci zachorowanie na cukrzycę wystąpiło już po przyjeździe do Polski, zwracając uwagę, że cukrzyca jest często ujawniana w stanie dużego stresu, a ostatnie miesiące były dla dzieci z Ukrainy źródłem bardzo trudnych doświadczeń.

- W naszym ośrodku dzieci są przestawiane na intensywną insulinoterapię przy pomocy insulin analogowych i mają proponowane leczenie pompą insulinową. Nowoczesne sposoby terapii i monitoringu glikemii pozwolą im na dobre wyrównanie choroby wymagającej stałej podaży insuliny, a tym samym znacznie opóźnią wystąpienie ewentualnych powikłań - podkreśliła prof. Beń-Skowronek.

Zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska przypomniała, że Urząd Miasta współpracuje z UNICEF od czerwca ubiegłego roku. Porozumienie przewiduje przekazanie miastu blisko 19 mln zł w formie gotówkowej i darów rzeczowych ma rzecz wsparcia uchodźców przebywających w Lublinie, jak i pozostałych mieszkańców Lublina.

- Priorytetem jest obszar zdrowia, bo zdrowie najmłodszych jest wartością największą, stąd ogromnie cieszy nas, że dzisiaj możemy mówić o konkretnej pomocy skierowanej do klinicznego szpitala dziecięcego. Pompy insulinowe, które zostały sfinansowane przez UNICEF na pewno będą bardzo pomocne - wyraziła wdzięczność zastępca prezydenta Lublina. Koszt zakupu 20 pomp wyniósł ok. 150 tys. zł.

Jednym z ukraińskich pacjentów, który otrzymał nowoczesne urządzenie jest 8-letni Dawid. - Synek choruje od trzech lat na cukrzycę. Zbieraliśmy pieniądze na taką pompę, ale zaczęła się wojna i oszczędności się skończyły. Kiedy przyjechaliśmy do Lublina trafiliśmy pod opiekę tutejszego szpitala. Bardzo chciałam rozpocząć w Polsce pracę, ale nie było to możliwe, bo Dawid nie może sam sobie podawać insuliny. Pani doktor powiedziała, że w takiej sytuacji pomogłaby właśnie pompa insulinowa - powiedziała Iryna, matka chłopca.

- Czuje się bardzo dobrze. Pochodzę z Odessy. W Lublinie mi się podoba, mam kolegę Witolda - dodał 8-latek.

Podczas konferencji poinformowano, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w szpitalu dziecięcym w Lublinie leczonych było ok. 4 tys. pacjentów z Ukrainy.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie to największa w regionie lecznica dla dzieci. Rocznie hospitalizuje ponad 30 tys. pacjentów. Jest tu m.in. centrum urazowe dla dzieci, stacja dializ, oddział hematologii, onkologii i transplantologii dziecięcej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum