• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Podlaskie: od listopada trzy kolejne poradnie leczenia cukrzycy z kontraktem NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 listopada 2019 14:55

W szpitalach powiatowych w Łapach, Mońkach i Wysokiem Mazowieckiem od listopada mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnych świadczeń w poradniach diabetologicznych - poinformował podlaski oddział NFZ, który podpisał umowy na świadczenia w tych poradniach.

Podlaskie: od listopada trzy kolejne poradnie leczenia cukrzycy z kontraktem NFZ
Liczba poradni, z których mogą bezpłatnie korzystać chorzy na cukrzycę w całym regionie, wzrosła do 21. Fot. Archiwum

Po tych zmianach liczba poradni, z których mogą bezpłatnie korzystać chorzy na cukrzycę w całym regionie, wzrosła do 21 - poinformowała w komunikacie prasowym Izabela Bołtruczuk z NFZ w Białymstoku.

- Ponieważ cukrzyca jest plagą naszych czasów, zależy nam na tym, że poradnia diabetologiczna była w każdym powiecie województwa podlaskiego - podkreśla cytowany w komunikacie dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński.

- Według szacunków NFZ w 2025 roku, aż o blisko 35 proc. wzrośnie liczba pacjentów chorych na cukrzycę i nadciśnienie. Wydatki na leczenie chorób związanych z otyłością mogą być wyższe nawet o 1 mld zł w porównaniu z 2017 rokiem. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, że stan naszego zdrowia w połowie zależy od nas samych. To co jemy, czy się ruszamy, czy palimy papierosy, jest dla naszego zdrowia istotniejsze od genów, warunków środowiskowych i opieki lekarskiej - podkreślono w komunikacie.

Fundusz poinformował, że brakuje jeszcze takich poradni z kontraktem NFZ w powiatach zambrowskim i sokólskim, ale nikt z tych powiatów nie zgłosił się do prowadzonego przez Fundusz konkursu. Planowane są kolejne konkursy dedykowane tym powiatom - zapewnia NFZ.

Zakontraktowane przez NFZ od listopada poradnie diabetologiczne przy szpitalach w Łapach, Mońkach i Wysokiem Mazowieckiem będą przyjmować pacjentów w określonych dniach tygodnia (dwa lub trzy razy w tygodniu).

NFZ propaguje również zdrowy tryb życia, który zapobiega takim chorobom cywilizacyjnym jak cukrzyca. Przypomina, że bierze np. udział w ogólnopolskiej kampanii "Nie Cukrz", organizuje również tzw. środy profilaktyczne, podczas których w siedzibie NFZ w Białymstoku organizowane są tematyczne spotkania ze specjalistami. Popularyzuje także zdrowe diety, które bezpłatnie można pobierać ze strony https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum