• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pacjenci z cukrzycą typu 1 publikują petycję do premiera i ministra zdrowia

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 01 września 2019 16:09

Stowarzyszenie "Słodka Jedynka" opublikowało petycję do parlamentarzystów, premiera i ministra zdrowia, domagając się zmian w zakresie refundacji sprzętu niezbędnego do poprawy jakości życia pacjentów z cukrzycą typu 1.

Pacjenci z cukrzycą typu 1 publikują petycję do premiera i ministra zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Od wielu lat obserwujemy podziały, jakie robione są w środowisku osób chorych na cukrzycę typu 1. Według danych Ministerstwa Zdrowia, dzieci i młodzi dorośli do 26. roku życia mają pełny dostęp do terapii osobistymi pompami insulinowymi i systemów monitorowania glikemii CGM-RT. Rzeczywistość jest jednak całkiem inna. Na osobiste pompy insulinowe często oczekuje się miesiącami, nawet latami, a systemy monitorujące glikemię CGM-RT są tylko dla wybranych (z niewyczuwalną hipoglikemią oraz z pompami insulinowymi)" - czytamy w petycji.

Jej autorzy wskazują, że „pacjent, który z niezależnych od siebie okoliczności nie posiada osobistej pompy insulinowej, nie ma prawa do korzystania z pomocy medycznych jakimi jest system CGM-RT (niesprzężony z pompą). Dla diabetyków typu 1 do 26. roku życia, korzystających z terapii PENAMI nie ma środków na refundację jednorazowych igieł do penów, ale ten sam pacjent otrzyma refundację na zestawy infuzyjne i częściową refundację zbiorników do osobistej pompy insulinowej”.

Stowarzyszenie „Słodka Jedynka” przypomina, że „projekt rozporządzenia ministra zdrowia (nr z wykazu MZ 816) wskazuje na nowe podziały wiekowe, tym razem grupa potencjalnych pacjentów z cukrzycą typu 1 mogących korzystać z częściowej refundacji systemów monitorujących glikemię FGM, mieścić ma się w przedziale wiekowym od 4. do 18. roku życia” - piszą pacjenci.

„(...) Mówimy kategorycznie NIE sztucznym, bezpodstawnym i dyskryminującym podziałom! Pacjent chory na cukrzycę typu 1 bez względu na wiek, status społeczny, wyznanie czy kolor skóry ma równe prawa do korzystania z pomocy medycznych wydawanych na zlecenie, które nie tylko ułatwią mu życie z ciężką i nieuleczalną chorobą, ale i wyraźnie zredukują koszty powikłań. Dzieci kiedyś dorosną i stracą wszystkie przywileje, będą zmuszone do cofnięcia się w terapii, co niekorzystnie wpłynie na ich stan zdrowia” - czytamy w petycji.

„(...) Brak pomocy refundacyjnej dla diabetyków po 26. roku życia, jest ewidentnym działaniem na niekorzyść pacjenta, oraz obciążaniem budżetu państwa kosztami wynikającymi z braku możliwości zatrudnienia z powodu niepotrzebnych powikłań cukrzycowych” - pisze Stowarzyszenie „Słodka Jedynka”.

Organizacja apeluje „do Państwa o zniesienie granicy wiekowej i objęcie refundacją osobistych pomp insulinowych z osprzętem, systemów monitorowania glikemii CGM-RT i FGM oraz jednorazowych igieł do penów dla całej populacji diabetyków typu 1. To jest prozdrowotna inwestycja na przyszłość, która przyniesie pozytywne owoce, co można już zauważyć u objętych refundacją dzieci z cukrzycą typu 1” - podsumowują autorzy petycji.

Więcej: www.petycjeonline.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum