• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pacjenci apelują do ministra ws. refundacji leku stosowanego w cukrzycy

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2019 13:43

Na nowej liście refundacyjnej zabraknie sprawdzonego i stosowanego od lat przez pacjentów, nowoczesnego leku na cukrzycę typu 2. Chodzi o gliklazyd MR 60 mg - oryginalny, doustny lek przeciwcukrzycowy, który powoduje mniej działań ubocznych niż inne tego typu leki - piszą pacjenci z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Pacjenci apelują do ministra ws. refundacji leku stosowanego w cukrzycy
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Pacjenci zaapelowali do ministra zdrowia, a list w tej sprawie opublikowało na swojej stronie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

"Gliklazyd MR 60 mg posiada istotne przewagi chociażby w porównaniu ze starszą postacią leku (od lat refundowaną). Między innymi występuje w nowoczesnej postaci farmaceutycznej, w której podzielna tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu, w dawce rekomendowanej przez WHO, przekłada się na komfort stosowania leku przez pacjenta oraz poprawia kontrolę cukrzycy" - czytamy w apelu do resortu zdrowia.
 
"W decyzji Ministerstwa Zdrowia trudno dopatrywać się uzasadnienia merytorycznego czy ekonomicznego ponieważ cena leku (obecna czy obniżona) nie wpłynie na wydatki NFZ ze względu na oparcie limitu na innej substancji czynnej (glimepiryd). Obecnie pacjent idąc do apteki z receptą ma wybór - może wykupić lek oryginalny przepisany przez lekarza albo wybrać tańszą postać leku (generyk). Do tej pory blisko 200 tysięcy pacjentów wybierało lek oryginalny, którym leczeni są od dawna, i który daje im poczucie bezpieczeństwa" - czytamy na stronie  Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
 
Stowarzyszenie wskazuje ponadto, że „usunięcie leku Gliklazyd MR 60 mg z listy refundacyjnej może spowodować niepotrzebne zamieszanie w terapii tysięcy chorych na cukrzycę typu 2, ponieważ spowoduje gwałtowny wzrost ceny oraz pozbawi tych pacjentów prawa do dalszego dostępu do leku refundowanego, a także prawa do zamiany leku na tańszy odpowiednik”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum