×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ozempic nie tylko na cukrzycę i odchudzanie? Ludzie twierdzą, że pomaga walczyć z uzależnieniami

Autor: oprac. KK • Źródło: CNBCOpublikowano: 13 września 2023 19:10

Analogi GLP-1 stosowane na cukrzycę i odchudzanie mogą wpływać na zachowania w nałogach, np. redukować chęć uciekania się do kompulsywnych zakupów. Na razie brakuje badań na ludziach. Badania na zwierzętach sugerują, że GLP-1 redukuje spożycie alkoholu - informuje CNBC.

Ozempic nie tylko na cukrzycę i odchudzanie? Ludzie twierdzą, że pomaga walczyć z uzależnieniami
Ozempic stosowany jest coraz częściej na odchudzanie. Czy pomoże również leczyć z nałogów? Fot. Shutterstock
  • Pacjenci przyjmujący leki na cukrzycę i odchudzanie twierdzą, że zauważyli zmiany w "pociągu" do  alkoholu, nikotyny, opioidów i niektórych zachowań kompulsywnych, takich jak zakupy online i hazard
  • Te - niepotwierdzone badaniami - doniesienia poszerzają listę korzyści płynących ze stosowania analogów GLP-1, takich jak Ozempic i Wegovy
  • Pewne badania na zwierzętach potwierdzają te doniesienia, ale należy przeprowadzić więcej badań na ludziach, aby dowieść, że te metody leczenia faktycznie mogą ograniczyć uzależnienie

Ozempic nie tylko na odchudzanie?

Jak donosi CNBC, istnieją osoby, które przyjmowały analogi GLP-1 na cukrzycę i odchudzanie, ale zauważyły również pozytywny wpływ na ich zachcianki względem alkoholu, nikotyny, opioidów, a nawet zakupów internetowych czy hazardu. Leki te – w tym Ozempic i Wegovy – naśladują hormon wytwarzany w jelitach w celu tłumienia apetytu.

Te niezweryfikowane doniesienia uzupełniają rosnącą listę potencjalnych korzyści płynących ze stosowania analogów GLP-1, innych niż utrata zbędnych kilogramów. Leki są drogie - ich ceny mogą sięgać nawet 1000 dolarów za miesięczną kurację - a ubezpieczyciele coraz rzadziej chcą pokrywać koszt leczenia.

- Przepisujemy te leki i postrzegamy ten efekt jako dodatkową korzyść u pacjentów. Jedna z moich pacjentek stwierdziła nawet, że nie robi za często zakupów w Internecie, co odciąża jej portfel – stwierdziła dr Angela Fitch, lekarz zajmująca się otyłością i prezes Stowarzyszenia Medycyny Otyłości.

Ten niespodziewany efekt stosowania analogów GLP-1 paradoksalnie nie jest nowością: w kilku badaniach już wykazano, że niektóre leki tego rodzaju ograniczają spożycie alkoholu u gryzoni i małp.

Potrzeba więcej badań

Jednak dopiero przeprowadzenie większej liczby badań, szczególnie na ludziach, pomoże rzeczywiście udowodnić, czy leki te działają w ten sposób. Oznacza to, że może minąć wiele lat, zanim Agencja ds. Żywności i Leków oraz inne organy regulacyjne na całym świecie zatwierdzą leki takie jak Ozempic i Wegovy jako leki na uzależnienia. Sam producent, Novo Nordisk, przesłał CNBC oświadczenie, w którym jasno zaznaczył, że nie prowadzi takich badań.

Jak dotąd naukowcy opublikowali co najmniej 10 badań pokazujących, jak analogi GLP-1 powstrzymują chęć nadmiernej alkoholizacji u szczurów i myszy, zmniejszają ich pociąg do alkoholu, zapobiegają nawrotom u uzależnionych zwierząt - i ogólnie zmniejszają spożycie alkoholu.

Wcześniejsze badania dotyczyły starszych, słabszych analogów GLP-1, takich jak eksenatyd, lek zatwierdzony do leczenia cukrzycy pod nazwami Byetta i Bydureon.

Nowsze badania dotyczące semaglutydu znajdującego się w lekach Ozempic i Wegovy oraz innego leku firmy Eli Lilly - dulaglutydu pod nazwą handlową Trulicity - „są najbardziej obiecujące”, ponieważ, według profesor farmakologii Elisabet Jerlhag, zmniejszają spożycie alkoholu u zwierząt o 60–80 procent.

- Badania wykazały również, że w przypadku szczurów, które przestają przyjmować dulaglutyd „mijają tygodnie, zanim ponownie zaczną pić”– powiedziała. Jerlhag i jej współpracownicy z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji badali wpływ GLP-1 na uzależnienia przez ponad dekadę. Inne badania na zwierzętach również wykazały, że leki GLP-1 zmniejszają spożycie nikotyny, kokainy, heroiny i amfetaminy.

Przeprowadzono niewiele badań na ludziach. Obecnie prowadzonych jest sześć badań klinicznych, w których naukowcy chcą sprawdzić, jak semaglutyd może zmienić nawyki ludzi związane z piciem i paleniem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum