Ozempic, Wegovy i Mounjaro pomagają chudnąć. Mimo zaporowych cen chętnych nie brakuje
Ozempic, Wegovy albo Mounjaro to leki, które są stosowane przez wiele osób, aby szybko schudnąć. Nie zniechęca ich nawet cena czy to, że są skuteczne pod warunkiem regularnego stosowania.

- Oficjalnie FDA zatwierdziła lek Wegovy na odchudzanie, ale Ozempic i Mounjaro już tej rekomendacji nie mają - wszystkie trzy natomiast są środkami przeciwcukrzycowymi
- Stosowanie ich na odchudzanie może przynieść tylko połowiczny sukces - działają tylko wtedy, gdy są stale przyjmowane
- Zainteresowanych zażywaniem leków jest mnóstwo, choć niekiedy ceny wydają się zaporowe. W USA cztery automatyczne wstrzykiwacze Wegovy kosztują około 1800 dolarów - podaje Reuters
Wariant Pirola: jakie daje objawy? Eksperci tłumaczą
Popularność leków przeciwcukrzycowych
Otyłość jest jedną z wielu chorób współistniejących, które negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Jednakże większość metod odchudzania jest skuteczna wyłącznie podczas stosowania nowych leków przeciwcukrzycowych regularnie. Podobny schemat można zauważyć także u osób, które przestają brać leki odchudzające, bo zwykle ponownie przybierają na wadze.
Reuters przypomina, że Wegovy jest obecnie jednym z niewielu leków odchudzających. Został zatwierdzony przez FDA w 2021 roku. Wegovy to lek w postaci zastrzyków podawany raz w tygodniu w celu kontroli wagi. Chociaż został specjalnie zaprojektowany do kontrolowania masy ciała, istnieje możliwość, że podwyższona waga może się utrzymać, co ostatecznie przekreśli cel terapeutyczny. Z kolei przy stosowaniu Ozempiku, który zawiera mniej semaglutydu w swojej formule niż Wegovy, większe jest ryzyko efektu jojo.
Z danych przytoczonych przez Reuters wynika, że w sierpniu 2023 roku cztery automatyczne wstrzykiwacze Wegovy kosztowały około 1800 dolarów bez ubezpieczenia - to 450 dolarów tygodniowo lub do 23 400 dolarów rocznie. Mounjaro kosztuje mniej więcej tyle samo – cztery wstrzykiwacze kosztują 1582 dolarów. Ozempic kosztuje 1255 dolarów za pojedynczy wstrzykiwacz.
Co ciekawe, nawet w przypadku leków, które nie zostały zatwierdzone przez FDA, w USA zdarzają się sytuacje, że stosowanie ich "poza wskazaniami" jest honorowane w ramach programów odszkodowań pracowniczych. Tym samym pracodawcy będą musieli zmierzyć się z wyzwaniem ograniczenia kosztów tych leków.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)