×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ozempic, Wegovy i Mounjaro pomagają chudnąć. Mimo zaporowych cen chętnych nie brakuje

Autor: oprac. KK • Źródło: Reuters, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 15 września 2023 19:30

Ozempic, Wegovy albo Mounjaro to leki, które są stosowane przez wiele osób, aby szybko schudnąć. Nie zniechęca ich nawet cena czy to, że są skuteczne pod warunkiem regularnego stosowania.

Ozempic, Wegovy i Mounjaro pomagają chudnąć. Mimo zaporowych cen chętnych nie brakuje
Leki przeciwcukrzycowe nadal stosowane są poza wskazaniami. Fot. Shutterstock
  • Oficjalnie FDA zatwierdziła lek Wegovy na odchudzanie, ale Ozempic i Mounjaro już tej rekomendacji nie mają - wszystkie trzy natomiast są środkami przeciwcukrzycowymi
  • Stosowanie ich na odchudzanie może przynieść tylko połowiczny sukces - działają tylko wtedy, gdy są stale przyjmowane
  • Zainteresowanych zażywaniem leków jest mnóstwo, choć niekiedy ceny wydają się zaporowe. W USA cztery automatyczne wstrzykiwacze Wegovy kosztują około 1800 dolarów - podaje Reuters

Popularność leków przeciwcukrzycowych

Otyłość jest jedną z wielu chorób współistniejących, które negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Jednakże większość metod odchudzania jest skuteczna wyłącznie podczas stosowania nowych leków przeciwcukrzycowych regularnie. Podobny schemat można zauważyć także u osób, które przestają brać leki odchudzające, bo zwykle ponownie przybierają na wadze. 

Reuters przypomina, że Wegovy jest obecnie jednym z niewielu leków odchudzających. Został zatwierdzony przez FDA w 2021 roku. Wegovy to lek w postaci zastrzyków podawany raz w tygodniu w celu kontroli wagi. Chociaż został specjalnie zaprojektowany do kontrolowania masy ciała, istnieje możliwość, że podwyższona waga może się utrzymać, co ostatecznie przekreśli cel terapeutyczny. Z kolei przy stosowaniu Ozempiku, który zawiera mniej semaglutydu w swojej formule niż Wegovy, większe jest ryzyko efektu jojo.

Z danych przytoczonych przez Reuters wynika, że w sierpniu 2023 roku cztery automatyczne wstrzykiwacze Wegovy kosztowały około 1800 dolarów bez ubezpieczenia - to 450 dolarów tygodniowo lub do 23 400 dolarów rocznie. Mounjaro kosztuje mniej więcej tyle samo – cztery wstrzykiwacze kosztują 1582 dolarów. Ozempic kosztuje 1255 dolarów za pojedynczy wstrzykiwacz.

Co ciekawe, nawet w przypadku leków, które nie zostały zatwierdzone przez FDA, w USA zdarzają się sytuacje, że stosowanie ich "poza wskazaniami" jest honorowane w ramach programów odszkodowań pracowniczych. Tym samym pracodawcy będą musieli zmierzyć się z wyzwaniem ograniczenia kosztów tych leków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum