• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Organizacje pacjentów: nadal brakuje refundacji flozyn i inkretyn dla chorych na cukrzycę

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2019 19:53

Cztery organizacje pacjenckie zwróciły się do "uczestników procesów refundacyjnych dla flozyn i inkretyn tj. do Pana Ministra Zdrowia i przedstawicieli firm farmaceutycznych z prośbą o udzielenie wyjaśnień odnośnie przeciągających się procesów refundacyjnych dla tych leków".

Organizacje pacjentów: nadal brakuje refundacji flozyn i inkretyn dla chorych na cukrzycę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreślają organizacje pacjenckie, chorzy z cukrzycą typu 2 od wielu lat nie mają dostępu do refundowanych leków hipoglikemizujących o udowodnionym wpływie na obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego.

"Mowa o rekomendowanych przez AOTMiT inhibitorach SGLT-2 (flozyny: dapagliflozyna, empagliflozyna) oraz analogach GLP-1 (inkretyny: semaglutyd). Wspomniane terapie są refundowane w większości krajów Unii Europejskiej i pozwalają na skuteczną terapię cukrzycy, a w efekcie zmniejszają liczbę powikłań" - czytamy w apelu skierowanym do ministra zdrowia przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polską Unię Organizacji Pacjentów, Fundację Wygrajmy Zdrowie i Instytut Człowieka Świadomego.

Jak przypominają autorzy apelu, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zwracało się do ministra zdrowia już wcześniej z apelem o jak najszybszą refundację leków o udowodnionym wpływie na redukcję powikłań sercowo-naczyniowych: flozyn (w tabletkach), które odroczą w czasie zastosowanie uciążliwej dla pacjenta terapii w iniekcjach insulią oraz inkretyn (w iniekcjach).

Organizacje uzasadniają swoje postulaty zaznaczając, że pacjenci w ramach refundacji w pierwszej kolejności otrzymują terapie w tabletkach tj. metforminę, następnie pochodną sulfonylomocznika, a kiedy te przestają być skuteczne - od razu insulinę.

Środkowy etap leczenia cukrzycy typu 2 tj. tuż przed włączeniem insuliny jest zaniedbany. W luce tej powinny znaleźć się nowoczesne terapie, które zabezpieczą pacjenta przed ryzykiem wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych oraz odsuną w czasie zastosowanie uciążliwej terapii insuliną - piszą autorzy apelu.

Podkreślają, iż podczas debaty w redakcji "Rzeczpospolitej" pt. Nowoczesne terapie pomogą ograniczyć liczbę powikłań (marzec 2019 roku) wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odpowiedzialny za politykę lekową zapewniał, że w procesie refundacyjnym znajduje się wiele nowych terapii. "Można więc oczekiwać, że zakres leków na cukrzycę w refundacji się powiększy. Na razie w refundacji nie ma nowych leków, ale mam nadzieję, że do końca kadencji to się to zmieni" - cytują wypowiedź ministra z debaty.

Autorzy apelu przypominają, że cukrzyca znalazła się na liście krajowych priorytetów zdrowotnych określonych rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 27 lutego 2018 r., jako jedna z głównych przyczyn zgonów Polaków (obok chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i chorób układu oddechowego). 

Jednak wg raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) z 2018 r. działania systemu ochrony zdrowia służące zapobieganiu, wczesnemu wykrywaniu oraz leczeniu cukrzycy typu 2 są niewystarczające. W ocenie NIK, w latach 2015-2016 w strukturze kosztów leczenia powikłań cukrzycy w ramach hospitalizacji, największy udział miały właśnie choroby serca (w tym niewydolność serca i zawał) - 86%, udary - 11% i zespół stopy cukrzycowej - 2%.

Stowarzyszenia pacjenckie przywołują również raport Instytutu Ochrony Zdrowia z 2018 r., z którego wynika, że w Polsce ponad 21 tys. osób rocznie umiera z powodu powikłań cukrzycy. "Pomimo dynamicznego wzrostu chorych na cukrzycę typu 2 oraz uznania przez WHO za pierwszą niezakaźną pandemię, choroba ta wciąż nie jest traktowana priorytetowo" - czytamy w apelu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum